Entertainment

Televizyon yayıncılığı bitt…

Written by Admin


Yazar

2022.08.06 06:30

abone ol

Google Haberleri

Bir sure yazılarıma aram. Biraz kafa yormadan sonra kafa yoracağız. Bir farkla, artık birlikte görüşeceğiz. Yine aynı sayfalarda bundan altı yıl önce yazdım bir yazıyla tekrar yazacağım. Bir nevi karşılaştırma olacak. Özetle “Televizyon Yayıncılığı Bitiyor” başlık ile yazmıştım. Aslında başlık suşi şeyi. Ben yazımı zaman iyi gülenler, saçmalanmışı söylenmişler olmuştu. Ben çok ciddi olarak bunu savunmuş, hatta tarihler yazmıştım. 2020-2025 arasında Amerika’nın öncelikli olmak olarak 2025-2030 arasında bir yerde Türkiye’nin de dahil olduğu çok bir coğrafyada günümüzde küçük bir alanda yaygın olarak kullanılacak.

Verdiğim tarihler olarak bugün gibi görünmekte. Hala direnen, makarnadan almaya devam eden olsalar da eski güçlerini büyük yüklendiler. fark size ediyorsunuzdur. Dizi yayınlanıyor, reklam giriyor, sonra biten dizi tekrar yayınlanıyor. Arşiv programları mı ararsınız, eski Türk hakem mi? Ne ararsanız yayına doldurmak için arka arkaya bir şekilde hazırlanmak için çalışmayalar. İş kaliteleri inanılmaz düştü. Haber gibi belden aşağısı olmayan adamların uzattığı kutularla, hatta lastikleri yayında dolduruyorlar. Artık izlemediği bu yayınlara nasıl gözlemleniyor. Dijital içerik diziliği öyle agresif bir şekilde ilerliyor. Haber desen var, olaydan anlık canlı canlılar mı, veya da var. Yorum desen TV’den bin kat kalitesi var. Ayrıca lastik gibi uzatmadan, kıvırmadan takır takır yayıncılık yapıyor. Eğlenceli içeriklerinde sonu yok. Her zevke uygun pek çok içerik ona yüklenmeye devam ediyor. Bir de ölen dijital platformları yüzünden (Klasik anlamda) çok değil mi?

***

Yakın gelecekte bir seçecek olacak. TV, Gazete çok önemliydi. Mevcut iktidar tüm kendine göre çekmeyi başardı. Yıllardır yatırımını yaptı. Şu an o dev gazetelerde her gün sayfa sayfa haberiniz olsa ne olur? Olmasa ne olur? Haber kanallarında sabahtan akşama kadar konuşsalar haber olmuyor. Yani ölü yatırım tabiri, etle kemiğe bürünmüş durumda. Oğuzhan Uğur BabalaTV izliyor, YouTube’da yeni bir program başladı. Ben bu yazımı yazdığım 18 yayınlanalı videosu bir milyonyi geçmişti. Siz bu dünyadan bahsedildiğinden beri dünyadan bahsedilmiştir. 84 bin beğeni, 17 bin yorum yapılmış durumda. Yani çok büyük bir etkileşimle, hedef kitleye ulaşmış durumda. Kim TV izlesin! TV izleme aracı olarak tabii ki var devam edecek. Akıllı TV’ ile zaten ya dijital platformda YouTube içeriklerini izlemeye devam edecekler. Akan yayında bir para kazandıran verenler, onun gün gün geçiren reklamdığı bütçeleri harcamaya ve dijitale kullananlar devam ediyor. Ne zaman ki bunu bitirecekler, işte o zaman o hantal sistemleri kapanacak. Yeni dünya nefes alacak. Su gün.ararak büyüyen dijital ürünler üreten üreticiler en büyük yayıncılar olacak. Olabilir demiyorum! Olacaklar. TV sektöründe gazetelerde çalışan gençlerimizin tavsiyeleri, bir önce dijital içerik üreticilerinin ekiplerinde yerlerini alsınlar. Sonrası çok zor işler ya da bölge uygulanabilirler. Dijital içerik oluşturmayı ne kadar erken öğrenirse o kadar iyi olur.

***

Özellikle YouTube’a içerik üretmeyi planlayan Instagram, Tik hesapları güçlüTo küçük bir tavsiye. YouTube’u ürettiğini sandığınız kadar kolay bir şey değil. “Sosyal medyadan bir duyururum herkesten bahsediyorsunuz” diye yorumlıyorsunuz. Burada dinamikler farkli. Evet, katkısı olmayacaktır. Onlar olarak ekleyeyim. YouTube’da bir güzellik daha var. Spesifik bir kişiyle ilgili bir şekilde çoğalabilirseniz belki yüz yüze gelmezsiniz ama tam hedeflediğinizle geleceksiniz olası olur. Bu yanlış anlaşılmaz. Sizden ilgi çekicisi için bir paketten satın alınabilir hale getirilir. Üstelik ilk yayınladığınızda, su arandığında izlenen bir video olarak YouTube’da kalmaya devam etmez. TV’de böyle bir yok. sonra safra bu arşivin içindeki birileriyle iletişiminiz devam edecek olan. Markalar artık sadece çok sayıda insan, yüzlerce kişiyle izlenen video sayısıyla değil. Tanıtım, duyuru için onları tabi kullananları ama gerçek iletişimlerini inceleyip sıkı sıkıya yapmaya gayret edin. Eskisi kadar paralarını har vurup harman savurmuyorlar. Az ama özlenen, hedef kitlesi belli izsemiş durumdalar. Bu ürünlerden bu işlere isteyenler, anlattıklarımı dikkate alırlarsa rahat düşünülür. Bakalım bu yazıdan sonra “Dayı TV bitecek mi sanıyor” diyenler olacak mı? Bunu yakın hepimizin ortak ismi.

Video haberler için YouTube kanalımıza ödeme olun

About the author

Admin

Leave a Comment