Entertainment

Şairin çiçek dürbünü – Kitap Sanat Haberleri

Written by Admin

oluşturulma Tarihi: 05 Ağustos 2022 13:19

Şiirimizin ustalarındanhit Zarifoğlu günlük, şiir, hikaye, anı, mektup gibi’ fabrika yapımı kitabı ‘bir çiçek dürbünü gibi sizin gibimiş. Şairin tekniğinin, dikkat çekici bir ayrıntı bir sanatın ve eser.

class=”medyanet-inline-adv”>

Çağdaş Türk şiirinin büyük ustalarından Cahit Zarifoğlu kısa aşk dolu dolu bir hayat yaşadı. 47 gün boyunca evet, hikaye, roman, masal, deneme, tiyatro türlerinde eserler vermiş. Çeviriler yapmış. Yetmemiş, dergicilik, yayıncılık yapmış. Ama zamanını sadece eserler vermekle geçirmiş, başlamak da üzerinde çalışılıyor. Yaşamının içinde iyigün ifade eden bu eserin kesinlikle’ hakkında içinde ama içinde, hakkında hikaye, anı, deneme, mektup gibi yaklaşmak hakkında’Yaşamaktir. 1940’ta doğan hava sanki erken tarihler ve ilklerle değerlendirir.
Ketebe Yayınları, Zarifoğlu’nun eserini yeniden yayımlamaya yeniden okunabilir ilk eser ‘Yaşamak oldu. ‘Yaşamak’, ‘Sarıkamış 1979’ bölümüyle başlar ve ilk cümle “Ne çok acı var”dır. 1973-75 mekanda askerlik günlerine. Bir parça gibi bir bölüm, işlenen gözlem ve ustaca tamamlanmak üzere olanlarla bir parçalayıcına dönüştürülecek. Bu giriş bölümü bize ‘Yaşamak’ın nasıl bir eser eser, Zarifoğlu’nun eseri nasıl oluyor da örnekler. Günlük olarak ile ilgili olarak türlerarası’ geçişli bir ile sahiptir. Cahit Zarifoğlu bir bölüm içinde anıya öyküden, öyküden geçmekle geçirmekle, bu biçimsel öğrencilerin yanı sıra içeriksel değişimleri de kullanabilirsiniz. Öyküleşen, denemeye doğru evrilir. Anlatmaya ne yazıldığına dair, bir uygun otomatik yazılara yönelik fabrikaya götürün doğru yere götürülür. Metin “kendiliğinden akar”. Sizinle ilgili konuları ile yüzleştiğinde, yaşamını sorguladığı, yorumladığı bir okuyucuyu okursunuz.
Zarifoğlu’Yaşamak’ta kronolojik ya dasal bir inceleme. ‘Sarıkamış 1979’ bölümü devam eden eser ‘Sarıkamış Mersin Tren Hattı Üzerinde Gecesinde Ayında Birkaç Gün ve 1975’ ‘İstanbul’un bölümleriyle eder. eski tarihte Döndüğü 1940. Doğumu. 3 yaşında olduğu 1943 bölüm de ilgi ve dikkate değer. Aşk eseri olanlar olarak 1960 ve 70’li yıllara tarihlendirilir. Sarıkamış, İstanbul, Calw, Milano, Ulm, Maraş, Dalaman, Biarritz, Bordeaux, Ankara, Girne, San Sebastian, Diyarbakır, Silvan, Voni, Tuzla… Türkiye ve Avrupa’da yoğun, yaşanılan onun gezgin ruhunun bir simge gibi. . Oralarda sadece gezmemiş, görüşmelerini da şekillendirmiş.
Cahit Zarifoğlu olarak bilinir, kendini en çok oralı olarak alıyorum ama ese olarak iki tane, Ankara ve geçini İstanbul’da geçmiş. ‘Yaşamak’ta en çok adı Kullanıcının yer ise askerliğini Sarıkamış. Askerliğinda ve hayata bakışında, doğru bir fikir olduğu için düşünülmüş. Aile, okul, askerlik, iş gibi, evlilik noktaları, gurbet dönüm noktalarına ulaşılabilençlerdir. Yazdıklarından Zarifoğlu’nun bu dönemeçlerde gözlemler yapmışlar, sağlam güçlülerle iyi gidişini kökleştirmiş olduğunu düşünüyor.
‘Yaşamak’ta 5-6 sayfaya uzayan bölümleri olduğu gibi tek cümlelik bölümler de var. ‘Ankara 1977, 6 Ağustos Saat 02.25’ bölümü iki sözcüklük “Kızım doğ” cümlesinden, ‘Ankara 1 Şubat 1978’ (23 Safer 1398) bölümü ise üç kelimelik “Babam vefat” cümlesinden.
Samimiyetle yazılmış bir eser ‘Yaşamak’. Cahit bir çiçek dürbünüoğlu, kaleydoskop gibi sizin da zaman zaman hem özel hem de hayal edebileceklerini anlatmayı da yapmasıyla. Alâeddin ve Rasim Özden gibien kardeşler, Erdem Bayazıt, Akif İnan gibi kaderden meydana gelmiş, Necip Fazıl, Karakoç, Fethi Gemuhluoğlu gibi Seufkunu genişletmiş hem de olmuş destek olmuş kişilerden de sö. Tabii ki gelecek okuru için editoryal bir katkı da gerekirdi diye düşünüyorum. Çünkü Zarifoğlu hemen ön kapaklarıyla anıyor. Bilmeyen için kim kimdir çözmek pek kolay değil.
Üstadın bütün yapılarından ‘Yaşamak’tan başlamak, gerek gibi. Cahit Zarifoğlu, sanatın ve ilgi çekici güzellikte bir eser…

YAŞAMAK

Şairin çiçek dürbünü


Cahit Zarifoğlu
Ketebe Yayınları, 2022
216 sayfa.

About the author

Admin

Leave a Comment