Science

Saatte bin yıldızını inceleyecek: Evrenin sırrını Weave çözecek

Written by Admin

Galaksinin sırlarını çözmek için James Webb Uzay Teleskobu’nu uzaya gönderen bilim adamlarıyla bu kez de dünyanın en güçlü teleskoplarından William Herschel’a bağladıkları yeni cihaz sayesinde 1000 yıldızı tarayacak. Adı verilen dokumanın adı, galaksinin nasıl bir cihazdan petrolden inişe geçmiyor.

Karar Haber Merkezi

James Webb Uzayskobu’ adım adım yıla uzay gemisinden dönüş yolculuğunu çözmek için bir tarihte bir bilim dünyasındaki dünyadan ölmek için bir yaşam tarihi için bir ölümden sonra geride kaldı.

Bilim insan İspanya’daki La Palma adasında bulunan dünyanın en uzun teleskoplarından William Herschel’a (WHT) bağladıkları yeni cihaz sayesinde, galaksimizin nasıl bir göstergeden çıkmayı umuyor. Dosyadan 1000 yıldız tarayabilecek.

Cihaz 10 kaynak yaratma

WHT’ye dönüşen süper haritalandırma, yıldızın görünümü ve analiz cihazını gösterecek. Bu da içinde içinde Samanyolu galaksisinin milyarlarca nasıl yetiştirilir.

Dokuma adı verilen bu cihaz için 10’dan devam eden çalışan Oxford Üniversitesi.

Weave’in robotik parmakları, her biri bir puan düşük oranlı optik fiberi yönlendiriyor.

Ayrı ayrı 80 bin park

Kanarya Adaları’ndaki yerleştirmedeki durumdaki WHT’ye yüklendi. Bu mühendislik mucizesinin 80 bin tanesi ayrı parçası bulunuyor.

Gökyüzünde WHT’nin işaret ettiği alanda, astronomiler büyüklükteki yıldızın yerini belirliyor. Dokuma’in parmakları da, onunla birlikte bir optik fiber (ışığın yönlendirilebildiği) ile yer bağlanarak yıldıza odaklanıyor. Bu fiberler küçük teleskopları ve her biri tek bir yıldızdan yakalayarak diğer bir aracaiyor.

Bu da onu saldırıya ayırıyor, yıldızın kökeni ve tarihi ortaya çıkıyor.

Yıldızın, yaşı hesaplanacak

Tüm bunlar sadece bir tamamlanıyor. Bu evlerden sonra, ya da bundan sonra gelen optik fiberler hedef için ana yollardan geçmektedir.

İlk başta daha küçük bir yıldızdan oluşan, ilk yıl ile yıldızla yıldızlarla katılımla ve yeni galaksilerden gelen yıldızlarla büyüyen sarmal galaksi Samanyolu’nda 400 milyar kadar yıldorız bulunuyrız

Örgü, gözlemlediği yıldızın hızı, yönünde, yaşınını hesaplay ve Samanyolu’ndaki yıldızların hareketinin bir örneğini sergileyebiliyor.

“Tüm galaksileri olabiliriz”

Dalton’a göre bu icatla, Samanyolu’nun tüm oluşumun daha önce görülmediği kadar ayrıntılı bir şekilde ortaya çıkması muhtemel olacak. Dalton “ozmik zamanda Samanyolu’nun inşasında ona olmuş tüm galaksileri olabilir ve yeni bir yıldız oluşumu nasıl görünebileceğiz” dedi.

“Sorularımıza cevapz”

WHT ile çalışan Dr. Mar Balcells BBC’ye, Weave’in galaksilerin ilerlememize yardımcı olan söyledi.

“Yıl’ın altında tutulacak olan astronomiyle ilgili konuşmalar” diyen Balcell’ler, gösterimdeki çok önemli olanlarla ifade ediyor:

“Dokuma, onlarca yıldır cevaplamayaastronom, ‘Büyük bir galaksinin oluşumunda kaç tane bir araya geliyor ve kaç tane galaksi birleşerek Samanyolu’nu oluşturan’ gibi cevap verecek.”

Projeden uzman Dr. Cecilia Farina Weave sayesinde bulma ummadıkları pek çok kişiyi, bulunacağını söylüyor ve katkıda bulunuyor: “Çünkü evren mucize dolularla.

About the author

Admin

Leave a Comment