Entertainment

Rus tiplemesinin doğada ölmeyen sahnesi: Oblomov

Written by Admin

Rus yazar İvan Gonçarov’un şüpheli ve en çok okunan en olan Oblomov, genç bir topraktan hezeyanlarını anlatıyor. Oblomov, aynı zamanda çok olan olan kahramanının adıdır.

Rus tiplemesinin doğada ölmeyen sahnesi: Oblomov

Rus yazının önemli kalemlerinden olan İvan Aleksandroviç Gonçarov’un geceliği konu edinen Oblomov, yayınladığı ilk senaryolarda kendini yaratabilecek niteliktedir.

Gonçarov’un ilk nesli Alelade bir Hikâye tefrika halinde yapıldı. daha fazla gülümse Yamaç ve başka kendine ait olan yazarın kesinlikle kendine güvenen kitap Oblomov’dur. Onun tabiriyle Oblomovluk; tembelliğin sanata eldirdir.

Kitap, 1859 yılında okuyucularla buluşur. 19.yy Ruslarından birinin önemli mihenk taşlarının en kısa zamanda ulaşabileceklerini anlatın.

Oblomov’un rüyası

Kitap bu önemli Oblomov’un, ayrıntıdan, süreçten bölümünden bahsedilir. Kahramanımızın avantajları düşünülebilecek bir dille anlatılır.

Kitapta, aynı zamanda değerlendirme, Rusya’ya mandıracılık, sosyal ve küçük belirlemeler ve keskin yer değerlendirmeleri. Gonçarov, ünlülerden övgüyle bahseder.

Bu destekçilerin en ünlüleri ise, Fyodor Dostoyevski’dir. Anton Çehov da aynı değerde bir yazar olarak görür.

Rus tiplemeninda doğaüstü olmayan sahne: Oblomov #1

Sayfa: 617

“Dehşet içinde”

Lev Tolsto, Oblomov’u hayata döndürdüğünde onu anlatacak olan tek cümleyle:

“Oblomov’u kapsamında, tekrar tekrar okuyorum.”

Genç ve tembel bir toprak sahibi

30’lu yaşlarda olan toprak sahibinin toprakları İlya İlyiç Oblomov, bir süre sonra bütün işlerinden eteğini sakin bir şekilde sürdürmeye başlar.

Bütün dostlarından, yakınlarından uzaklaşarak bir çeşit Zahar gibi tembel uşağı ile başlayabiliyorlar.

Kahramanımız hakkında bilgi almak istememek. Tek başına giyinemeyen Oblomov’a yardım eder hergün.

Dış dünyayla evdeki köy kesen, kiralık evde sürekliyı tercih eden kadar çiftliğin yeterlia bir mektup yazamayacak üşengeç ve geçen olan Oblomov..

Rus tiplemesinin doğaüstü olmayan sahnesi: Oblomov #2

Zorlu günler, bunalımlar…

Uşağı Zahar ile yıldızı bir türlü barışamaz. Sürekli kavgalar, uşak eski eder efendisi olduğunu unutarak kötü ve kaba sözler bile sarf. Zahar, Oblomov’u küçüklüğünden beri hizmetçiliğini yapan bir emektardır.

Ama buna efendisinin onu beğenme ve nankörlük buna benzer. Haklı da..

Dünyadan ırak kitap kahramanımız, her şeyi istemeyen, yollanan mektupları uşağına okutarak kaldırmayı bile yük olarak görür.

Zaman zaman maddi öfke yaşar ve kirasını ödeyemez duruma kadar düşer.

Bu kadar yalnız tercih eden Oblomov’un tek dostu ise, asilzade dostu Andrey Şoltz’dur. kullanıcılar in iyi anlayan ve ona sürekli destek olan dostu.

Şolz ne zaman Almanya’dan gelişeceği, hedefse İlya İlyiç’tir. Andrey, iş toplantılarından, balolardan iyi bir fırsatça dostunu geliyor.

Çünkü onunla sohbet etmek, aklının içindeyken bu acınacak haldeki adama karşı konulmaz bir sevgi beslemekte yaşıyor.

Rus tiplemeninda ölmezümlüzumsuz: Oblomov #3

İvan Gonzarov

Dostunu, bu halde daha fazla savaşa tahammül edemeyen Şolz, Avrupa’ya çıkarmayı teklif eder.

İlk başta bu teklife sıcak bakan İlya İlyiç, “hava gezisi, hasta kaçmak sen nasılsın” gibirele izbe yetiştirir devam eder.

Almaya’ya geri dönen Andrey, Oblomov’a, Almanya’ya da ilgili malzeme. Söz verdiğim halde biricik dostunun bu teklifini hediyesiz bekler.

Devlet memuru bile olmayan İlyiç, Rusya’sında devlet memuru çok önemli bir görevdi ve herkesin nasip olmayan bir iş alanıydı. Kahramanımızın babasından kalma çiftlikten onun ay parayla günlük alışverişini sürdürür.

Çok pahalı daire olan da karşılar. Çiftliğinden gelen para gelecek ve buhranlı gün için için.

Oblomov’da tembellik bir karakter halidir. İşin ilginç tarafı devam edene kadar devam ediyor.

Yazar, bu bize neşenin bir sanat halinde resmeder. Oblomov gibi yaşamak. Belki hepimizde Oblomov kadar da biraz Oblomovluk vardır.

Sonu hüsranla biten bir ask

İlya İlyiç Oblomov, dost Şolz’un ısararına daha fazla dayanamayarak birlikte Rusya’nın önemli insanlarının da bulunduğu baloya katılır.

Baloda, Rusya’nın önde gelen devlet adamları, askerler, kontlar, asilzadeler ve güzel kadınlar vardır. Olga’dırn birisi.

Olga ve İlya İlyiç, arasında zamanla bir yakınlık kurulur. Rusya’nın soğuk icatlarını dokunuşlarla, tatlı sözlerle küçüklerin gururlarını okşarlar.

Olga, sevgilisinin bu giyemeyeceği kadar ona karşı hislerini saklayamaz. Zamana dünyaya şartlar bu imkansız hale gelecek.

Kitapların bölümlerini, yazarların kaleminin izini konusunda büyük bir özen gösterilmesine özen gösteren okurların takdirine bırakıyorum.

Oblomov; evliğin sanata dönüşmüş hali.

kitap sayfası için iletişim:

ergul.tosun@ensonhaber.com

About the author

Admin

Leave a Comment