Entertainment

René Magritte’nin Birbirinden İlginç Eserleri

Written by Admin

René Magritte’nin belki ilk kez olabilir olabilir ama emin önce ürünlerden pek daha ayrıntılı olarak görmüşsünüzdür; Gerçek bir gerçeküstücülüğün en önemlilerinden bir tanesi. Gelin René Magte’in eserlerinden bazılarına bakarım ve anlatı anlatımlarını görelim.

Sanat günü pek çok farklı akım ve bu akımların öne çıkanları vardır. Eğer özel bir ilginiz yoksa biraz biraz zor ancak gerçeküstücülük ve René Magritte isminin herkeste bir başkadır. İlk kez mi benziyorsunuz? Olabilir ancak ürünleri eminiz görmüşsünüzdür Aslında 1898 yıl içinde, 1967 yılına kadar yaşanmış bir deneyimle değer kazanır.

René Magritte çizimleri için düş tanımı kullanılmaktadır. Gerçekte olduğu gibi korku, komedi, ilginçlik ve tuhaflık pek çok farklı kavramla başarılı bir şekilde süslenmiştir. Resimlerde çocukluklarını ve sahip olduklarından okunduğu için bir duraksadığınız zaman bilinçaltında olmuşmuş gibi hissedildiğinden anlarsınız. Magritte, Sam Nehri’ne atlayarak, etten yüzünü giydirmekten bir şekilde bir şekilde hayatta kalmaktan bu görüntülenmiş ve görsel olarak yansıtılmıştır. gelin René Magritte’in ürünlerinden çocuklara yöneliklerine ve kitap bu hikayelerini görelim.

René Magritte’in sıra dışı eserler ve hikayeleri:

hacı

Rene Magritte

1966 yılında yapılmış olan The Pilgrim Remembers René Magritte, Salvador Dali gibi diğer gerçeklerden farklı olarak stilistik açıdan dikkatlerden kaçınmayı hedefledi. Son dönem ürünlerinden biri olduğu için sanat eseri görünüşte en doğru stratejinin tekrarlanmasıdır.

hayatın icadı

Rene Magritte

1928 yılındaki olan yaşamın icadı, resminde bir şekilde yaşam ve çizimin görselleştirildiği göze çarpıyor. Resimde bulunan onun iki kadın figürü de izleyiciye bakıldığında bir tanesi olan hayatın doluyken bir tanesinin üstünün altında yatan bir bakış sergilediği görülüyor. Annesi çocuk yaşta hayatta olan René Magritte, ürünlerinde kapalı figürlere yer verilir.

Kara büyü

Rene Magritte

[1945yılındayapılmışolanBlackMagiceserinderesmedilenmodelsanatçınınkarısıdırBueseraynızamandaRené Magritte’in en başarılı nude çalışması olarak kabul edilir. Kübizm izlerinin açık bir şekilde görüldüğü bu eserde kadın bedeni üzerinden bir doğa tasviri yapılmış ve aynı zamanda izleyenlere erotik çağrışımlar yapılması ön planda tutulmuştur.

La invención colectiva

Rene Magritte

1934 yılında yapılmış olan La invención colectiva, René Magritte felsefesinin en net biçimde izleyiciye sunulduğu eserdir. Resimde açık bir şekilde yüzlerce yıllık deniz kızı efsanesi tiye alınmaktadır. Onun karaya vurmuş olması ise gücünün tamamen ortadan kalktığının ve denizcileri suya gömen güzelliğinden eser kalmadığının bir göstergesidir.

Descubrimiento

Rene Magritte

1928 yılında yapılmış olan Discovery resmine her baktığınızda farklı bir detay yakalamanız mümkün çünkü burada Magritte, birleşik nesneler kavramını ön planda tutarak bir çalışma yapmıştır. Çıplak kadın bedeni üzerindeki damarlı odun yapısı ve aynı zaman vahşilik ile birlikte erotizm katan alev desenleri nereden baksanız güçlü bir hayal gücünün yansımasıdır.

hombre en un bombín

Rene Magritte

1964 yılında yapılmış olan Hombre con bombín, René Magritte’in tekrarlama stratejisinde kullandığı balon şapkalı adamlardan bir tanesidir. Resimde adamın yüzünün tamamı kuş tarafından kapatılmıştır. Arka fonun maviliği ise bu resmin açık havayı mı yoksa bir stüdyoyu mu tasvir ettiği gizemini saklamaktadır.

Golconda

Rene Magritte

1953 yılında yapılmış olan Golconda adlı eserde açık bir şekilde görülüyor ki René Magritte gerçeklik algısını tamamen tersine çevirmekte ve alışılmış olan her şeyi tiye almaktadır. Dönemin kıyafetlerini giymiş erkeklerin başarılı perspektif çalışmalarıyla yağmur gibi yağdığının görünmesi resmi adeta canlandıran bir unsur.

Nostalgia

Rene Magritte

1940 yılında yapılmış olan Nostalgia tablosu, ressamın en dürüst haliyle içinde yaşadıklarını yansıttığı bir eser olarak kabul ediliyor. René Magritte bu resimde kendi dilince hissettiklerini, kayboluşunu ve dahası evinde olmasına rağmen bir eve duyduğu özlemi anlatıyor. Resmin yapıldığı dönemde Nazi işgallerinin sürdüğünü de unutmamak gerekiyor.

La firma en blanco

Rene Magritte

1965 yılında yapılmış olan The Blank Signature eserinde gerçeküstücülerin sıkça kullandığı rüya analizinin görsel bir yansımasını görüyoruz. Görülenin dışında bir de bilinçaltının var olduğu düşüncesi üzerine hazırlanmış bu optik illüzyon, izleyicilere tamamen tutarsız bir çerçeve sunmasına rağmen yine de o kadar da yabancı bir gösteri sunmuyor.

Ramo listo para usar

Rene Magritte

1956 yılında yapılmış olan Ready-Made Bouquet resminde aslında René Magritte’in resim hakkındaki bakış açısını net bir şekilde görüyoruz. Ona gore resim şiir, şiir ise gizemdir. Onun amacı herhangi bir gizemi çözmek ya da ortaya çıkarmak değil bizzat gizemin kendisini yaratmaktı.

el hijo del hombre

Rene Magritte

1946 yılında yapılmış olan El hijo del hombre, René Magritte’in en bilinen eserlerinden bir tanesidir ve aynı zamanda bir otoportredir. Tekrarladığı figürlerden bir tanesi olan melon şapkalı adam bir gökyüzü duvarının önünde durmakta ve yüzü yeşil bir elma ile kapanmaktadır. Sol dirseğinin geriye doğru biraz bükülü olması ise dikkat gerektiren bir detay.

El arte de vivir

Rene Magritte

1967 yılında yapılmış olan El arte de vivir, sanatçının öldüğü yıl resmettiği eserlerden bir tanesi. Arka plandaki manzara ve başsız vücut tanıdık figürler olsa da balon kafa hayli dikkat çekici. Bu eserin küçük günahlar ve büyük günahların toplum üzerindeki etkilerine sürreal bir bakış olduğu kabul ediliyor.

la sala de escucha

Rene Magritte

1952 yılında yapılmış olan The Listening Room eserinin başrolünde diğer pek çok resimde olduğu gibi yeşil bir elma görüyoruz. Bu sefer bu yan figür tüm odayı kaplıyor. René Magritte’in eserlerinde gizem yaratmak için kullandığı yeşil elma figürü bu resimde diğerlerinden farklı olarak çok ama çok daha büyük bir gizemin üstünü örtüyor.

Los amantes

Rene Magritte

1928 yılında yapılmış olan The Lovers, René Magritte tarafından yapılan iki eserlik bir seridir. İkincisi ise bu resimlerden arasında en bilinen. Yüzleri örtüyle kapalı olan çiftin öpüşmesinin resmedildiği bu eserde figürlerin görünen ve görünmeyen her bir uzvu aslında sanatçının ölüm, aşk ve hayat üzerine yorumudur.

La traición de las imágenes

Rene Magritte

1929 yılında yapılmış olan La traición de las imágenes, tablosunda bir pipo ve altında Fransızca ‘Bu bir pipo değildir.’ yazısı bulunmaktadır. Sürrealizm için gerçek bir başyapıt olarak kabul edilen bu eser, geleneksel yapılar üzerinden üç yönlü bir paradoksu izleyiciye sunmaktadır.

Gerçeküstücülük akımının en önemli temsilcilerinden bir tanesi olan René Magritte’in her bakışınızda farklı bir detay yakalayabileceğiniz eserlerinden bazılarını listeleyerek kısaca hikayelerinden bahsettik. René Magritte ve eserleri hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Ünlü Nedimeler Tablosu’nun ilginç hikayesi ve özelliklerini bu içeriğimizden okuyabilirsiniz:

About the author

Admin

Leave a Comment