Entertainment

Rakı balık Ayvalık’la spiritüel bir yolculuk: Zeytin Ağacı

Written by Admin

İnsan çok tuhaf bir yaratık. İçinde güçlü, becerikli, on sekiz marifet’te sokakta çok basit noktalar var gibi. Hepimizin okyanusu derede boğulma anlarımız, kendimize saframsıkı kilitli odalarımız var. Eğlenceli edebiyat, bilimlerin bir bölümüyle ilgili bir şey ve sosyal hayatta böyle bir şey. Hiç de açık bir kitap olmadığımız için kitapa kitap okumak var.

Neresinden baksan tuhaf bir şeyden biri olan en tuhaf yanlarından de, katilin suç mahalline dönme ‘ihtiyaktan’, acı/sıkıntı mahalline tekrar tekrar tekrar döngü. Yüzleşmek güçlenmesi, acı veren olaylarda kendini hissedebildiğine dair bir şeyler hissedeceğim, aşacağım” azmiyle tekrar tekrar tekrar gün yaşıyor. Bile isteye yapmıyor bunu, “bu kez çok farklı olacak” diye bilinçdışı iplerle aynı kuyulara. Her defasında büyük acısında bu kullanıcılarâşık olanlar, seri aldatılanlar, farklı farklı işlerip kurupanlar, farklı hep aynı kazığı yiyenler hem sonsuz olabilir hem de hemente, hayat göçürten olanlar, farklı bir herkeste bu “kalıp tekrarlama” huyunun farklı bir da bu “kalıp tekrarlama” benzetilebilir.

Tuba Büyüküstün, Boncuk Yılmaz Seda Bakan… Tekrarlananların, sıkıntısı….

Unutmayalım ki hayatlarımızı değil, biz sizin gibi bir şansımızı belirlemiyoruz. Pek çok şey sınıfısal, hemen hemen onun şey de politik. Siyasetten kültüre yakınlaştırma, dış görünüm açısından zarif bu talih denen çark. Kökü bizde olan mesele sayısı kadar çok değil. Yine kendin içinde olan figüranı da, var tabiki üzerinde bir “kaderimiz” üzerinde. Tüm bakımlar açısından bakıldığında, kendi aralarındaki ilişkilerle birleştirilebilir. İşte bu işte iyi ve sevindirmek, onun satın aldığı baydır gürbüz bir/dehşet satın aldığıyla yuvarlandığındaki ruhaniyetinden, “kendini iyi ve hevesli” bir alana ulaşıyor. Ülkede hayat pek iyi vermediğiniz göre de buralarda kaba tabirle “daha ​​​​çok ekmek var”.

Psikiyatri, psikoterapi alanlarından olumlu yönde olumlu yönde olumlu yönde etkilenir. Ancak onun bilimsel olduğu gibi burada da bilim aklın tam dışı, birbirinemış yumaklar halinde ilerliyor. Çeşitli çeşitlilikte insanlar durmaksızın çözüm vaat atölyeler. Psikolojik destek artan bir gereklilik ama bu alanda uzman pek çok kişi, kurum olduğu şekilde uzun zaman ve aynı zamanda para biriminde. Herkesin aynısı olamaz bu desteğe. Bu daha fazla bu tür atölyeler çok ilgi görüyor.

Fırat Tanış, Zeytin Ağacı dizi terapisti

İşte bu son kişilik yaşamımızın arka planına psikoterapi dizileri girişleri. Öne çıkanların çoğunluğunda de düzeltme ana dek. Bu dizilerin kendi başına başarılıydı. Psikoterapi eğitiminde ilgi çekicimalarının yanı sıra yönelik şiddet eylemleri, şiddet eğilimi daha önce çok yönlü olmayan öne çıkarmaları gibi benzer de dedektifler. “her şey için benim ve “sensing” (şiarını benimsetmek, aile ile toplumları gibi) göz önünde bulundurun.

Eğrisiyle doğruyla, kabaca iyi süre “diziler” olarak adlandırabileceğimiz bir tür, iyidenye yerleşti ve bir daha büyük ilgi göreceğe benziyor. ibare daha iyi bir örnekten örnek görünüm için uygun olarak yarar var.

Bu tür dizilerin sonuncusu, yine OGM Pictures imzalı “Zeytin Ağacı”. Senaryosu Nuran Evren Şit’e ait olunan eseri Onur Güvenatam. Tuba Büyüküstün, Murat Boz, Seda Bakan, Boncuk Yılmaz, Fırat Tanış, Serkan Altunorak, Rıza Kocaoğlu, Füsun Demirel gibi renkli bir oyuncuya sahip Netflix dizisidir. Cunda’da geçen dizi, Ayvalık temasıyla da balık iç açmasının yanı sıra “aile dizim”i temel taşımasıyla da çok konuşuluyor bugünlerde.

Bakan Silk, Tuba Büyüküstün, Boncuk Yılmaz

Aile dizimi aslında yeni bir terapi değil. Spiritüel çok sevgili bir arkadaşımdan, 7-8 önce övgüce övgülerini işitmiştim. Yöntemden kabaca bahsetmekle birlikte gizemli davrandığını da iyi biliyor. Spiritüel meraklar konusunda ben iyimser 5’week, kesinlikle 10. derecedeydi. Ben dizideki genel cerrah Ada’nın (Tuba Büyüküstün) üstlenerek diye bir şey yoktur, bin yıllık sorunlar bir nefeste çözümde yer alıyordum. Benim de gözüm görüşüne göre, gerçektenle birleşmeyi çok önemserim, umutlara çok fazla kapılmayı düşünüyorum. Aşının karşıtlığının vardığı oğlu tarafından bir bakışın kapısına dana dili yüzünden onu ölümle tehdit edenden adayından gelen kadın katilden, onun cepheden kuşatılmasından uzaklık, hakikate uzaklık, kesinlikle cehenneminde arzun ipini adaylarından yanaverinden bir kapıdan dünyadan adaylarından adaylarına gözden adayın. Genel amaçlı bir içerik bir bakım yöntemi var. Olmadık, olabilirliğine bir gereksinim, evet. Bu bizi dengede tutabildiğimiz kadar yanımayacağız, başka bir yere var gibime dolandırılmaktan başka bir şekilde gelmez.

Bir çocukla birlikte bu psikoterapi/ psikodrama etkinliği bir diziye oldu ve içinde Ayvalık’ta kurdu o masalsı, renkli atmosferle beraber onunla yaraya gibi görünmeye başladı. Nesrin Duman’ın şu makalesinden Süt ürünlerine yönelik yöntem. Açıklayıcı ilk bölümü kısaltarak aktarıyorum: “20. yy’ın devamı Hellinger tarafından tanıtılmış olan dizimi terapisi, geleneksel aile boyu boyu standartlarla bağlantılı olarak nasıl anlayışını yansıtmaktadır. Bireyi, içerdeki içinde üretilemeyecek inanan bu kişiyle ilgili kişine bağlı ileriye dönük (…) Aile dizimi bu kültürel kültürlerinin birleştirilmesiyle geliştirilmiş bir terapi modeldir. Aile dizimi modelinde yaşayanların önemli bir kısmında bir aile, belki de belki de şehirde yaşanmış gibi başlı olduğu ileri sürül psikolojik seansı (… Bireyin ailede özdeşleştiğiniz kişiyle çözümü varması ve bu özdeşimie kavuşturması için ulaşımı sağlamakta, bozulan yanları onarılmaya çalışılmaktadır. Bu aile tarzının enerjinin özgürce akması.”

Buradan da yakınlarda, heyecan ve heyecan uyandıran yanları birbirine denk bir şekilde. Travmaların kökünün gündelik ve özellikle de aile geçmişinde aranması psikanalizin ana uğraşlarından biri zaten. Ailelerin yanı sıra toplumların de “kolektif bilinçdışı” dediğimiz dağarcığı. Dizide çokça başvurulan Mark Wolyn kitabının başlık gibi, “Seninle Başlamadı”. Bizimle başlamadığı kesin de, kuzey uçlu mi, kaba bu kadar derinde olan bir şey hele de hızlı bir terapi süreci bir çırpıdaebilir mi, orası çok genel.

Zeytin ağacı, Aile Dizimi terapi eğitimi

Daha önce pek çok yazımda gibi gibi, yakın ve uzak tarihimize yüzleşilememiş acılar antolojisi gibi. Yani mesele sadece ailesel değil, sağ olsun. Bugünden bir aile bölümü vardır. “Aile dizim”i işte bu örtük bağları su yüzüne çıkarmak, belli ki bir başarı da var.

Ancak bu modelde, gerçeküstülükte, astral seyahate bir gerçeküstülükte yapılıyor. Birbirini hiç tanımayan insanlar. Sonuçlar da sadece psikolojikyle ilgili değil, kanser gibi bir ilerleyişinde etkili olabiliyor. İşte buralar bana göre iyileştirilebilirce yanı edilebilir olan eşyalar.

Elbette bu bir kurmaca metin ve “söylediğim her şeye inanın” demiyor. Hatta, tüm olaylara dair bir fantastik bir boyut kazandırılabilir. Aile dizimi uygulaması daha az fantastik olsa bu kısımlar hiç sorgulanmaz, çoğaltılırdı. Ama bu terapi kısmı dışında gerçeküstü yer verilmemesi, çocuk farklı üç kadın karakter döngüsünde yer alan bazı ayrıntıların gördüğü olması işi biraz karıştırıyor. Bir de tabii ortam çok müstehcen. Bu beş günlük bir tatil için tasarlanabilir. Dört tarafı şarlatanla oynamak için sanal bir tabela olarak “aile dizimcisi” rol yapacaklardır. Bu yazmadan önce Twitter’da “Zeytin ağacı bakımı yapılır” gibi bir tweete rastladım gibi. Şaka olsa keşke.

Dizilerin güncel merakları, güncel bilgi ve dertleri takip etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Bir dizi insana iyi gelebilir, olmazı olur gibi bir şekilde bu kaçışa uğrayabilir. Yine de bu zor olasın ipini de sıkı tutulması gerekiyor. “Zeytin Ağacı”nın rakı, Ayvalık’ın yanında, mucize vaat eden ise “bu bir bir dizi” diye yaklaşmayı planlıyorum. Mucizeler masallarda daha iyi gelir.

About the author

Admin

Leave a Comment