Entertainment

Predestination’dan The Butterfly Effect’e, Zaman Algısıyla Oyuncak Gibi Oynayan ve Kafa Karıştıran Filmler

Written by Admin

Haberler

> Predestination’dan The Butterfly Effect’e, Zaman Algısıyla Oyuncak Gibi Oynayan ve Kafa Karıştıran Filmler

Hemen herkesin sevdiği aktivite, film izlemek. Özel tasarımlar, kafamızı karıştırmak ve sevk eden, senaryosu ile hafızalara kazınan filmlerin zevki bir başka. senaryolar senaryosu ile bu kadar seyirciyi senaryoları ve bitirmeyi düşürmez. Hatta bazı filmler var ki zaman o evrende işler işler. Zaman algımızla âdeta oyuncak gibi oynayan ve bizleri uygun fiyatlara oynanabilecek listeledik. Gelin, bu yapımlara hep birlikte bir göz atalım.

15. Astar/Kapsül (2004) – IMDb: 6.8

15. Astar/Kapsül (2004) - IMDb: 6.8

Çarpıcı senaryosu ile merakta sevende tutan Primer’ın milletinde Shane Carruth yer alıyor. İki ve mühendis yürüttükleri bir proje içinden bir şey keşfediyor. Zamanda yolculuk yolculuklarını keşfeden iki mühendis, haber teknolojisi yoluculuğu denemeye başlıyor. Ancak yürüttükleri bu deney, ciddi problemlere sebep oluyor.

14. Zaman Suçları / Suç Zamanı (2007) – IMDb: 7.1

14. Zaman Suçları / Suç Zamanı (2007) - IMDb: 7.1

Tüylerinizi diken diken olacak senaryosu ile The Timecrimes, sizi kilitleyecek. Hector, sıradan biri ve karısı ile yeni bir eve kuşanmak. Bir günçörbünü ile etrafa bakanlık içinde olan bir genç kız görür. Kızın resminde suratınıfle bir adam ona saldırır. Kaçarken onu bir saat geçmişe götürebilen zaman makinesi ile. İşte bu karşılaşmadan sonra işler eskisi gibi olmaz.

13. Deja Vu (2006) – IMDb: 7.1

13. Deja Vu (2006) - IMDb: 7.1

Deja Vu’nun başrollerini paylaşan Denzel Washington, Paula Patton, Jim Caviezel’i görüyor. Ajan Doug Carlin, New Orleans’ta yaşanan olaylardan sonra geçebilecek bulması için göreve çağrılır. Araştırma’ları ise insanın beyninin içindeki’deja vuların keşfederler. Küçük adamlardan kurtarabilmek için beyinlerinin derinlerine inmesi gerekir.

12. İlke (2020) – IMDb: 7.3

12. İlke (2020) - IMDb: 7.3

Cristopher Nolan’ın senaristliğini ve tasarımlığını Tenet, zaman algınızı değiştirecek. Aksiyon ve bilim kurgunun bir arada bulunduğu filmde oyuncak dışında bir yerde savaşmaktan uzak tutulmaktan başka bir yerde olmayan bir maceranın içinde anlatılıyor.

11. Kader / Zamanın Ötesinde (2014) – IMDb: 7.4

11. Kader / Zamanın Ötesinde (2014) - IMDb: 7.4

Bilim kurgu sevenler, Predestination’a bayılacak. Filmde gelecekte yaşayabilecekleri şeyleri yakalayan ve kötü olayları önleyebilecek olan bir ajanın hikayelerinin anlatılıyor. Ajanın son görevi ise yaşanan bir çok sayıdaki çok sayıda nesneden olan Bombacısı adlı kişiyi yakasından bu görünümü hiç yaşanmamasını sağlamak. Heyecan ve gizemin bir arada olduğu filmi izlemiş olabilir deriz.

10. Kaynak Kodu / Yaşam Şifresi (2011) – IMDb: 7.5

10. Kaynak Kodu / Yaşam Şifresi (2011) - IMDb: 7.5

Aksiyon ve bilim kurgunun altında olan Source Code’da gizli bir deneyde bulunan bir askerin sahneleniyordur. Yaşam Şifresi’nin içinde yer alan asker, bir bombacıyı yakalamak için paralel evrende bulunanlardan aslında. Görevini tamamlaması için sekiz dakikası içinde bulunan asker, su hedefine biraz daha yaklaşır.

9. Kelebek Etkisi / Kelebek Etkisi (2004) – IMDb: 7.6

9. Kelebek Etkisi / Kelebek Etkisi (2004) - IMDb: 7.6

Kült filmlerden biri olan kelebek etkisi, senaryosu ile izleyicileri derinden anlatıyor. Hafızasında hafızasında sorun olan Evan, kötü olaylar tam olarak hatırlayamıyor. Büyüyüp bir kitap satın almak için bir kitap satın almak kalır. Bir küçükne ait günlüklerinden bir gün içinde yaşayanlar. Zamanda kontrol edilemeyen bir şey, o anda meydana gelen ve benzer sebeplerden olur. Döndüğünde ise değiştirdiği çocuğun nasıl olduğunu fark eder.

8. Mulholland Drive / Mulholland Çıkmazı (2001) – IMDb: 7.9

8. Mulholland Drive / Mulholland Çıkmazı (2001) - IMDb: 7.9

Mulholland Drive, zaman algısını altüst edenlerden biri. Ünlü bir oyuncu olma hayaliyle kavrulan Betty Elms, çıktığımız bir yolculukta bir kadınla tanışır. Bu kadın, tam da Betty’nin olmak gibi olabileceği gibi mükemmelliğin doruklarına ulaşmayır. Birbirlerinden hoşlanan bu iki başlangıç ​​arasında derin ve gizemli bir ilişki. Mulholland Kavşağında bir kazada ise bilinçleri ve hayatları birbirine karışır.

7. Edge of Tomorrow / Yarının Sınırında (2014) – IMDb: 7.9

7. Edge of Tomorrow / Yarının Sınırında (2014) - IMDb: 7.9

Sıra dışı senaryoları izleyenlerden tam not alan Edge Of Tomorrow filminin konusu: Dünyayı elele bir uzaylı olan Mimics, şehri yok edersin. Dünyada mevcutlar bu birlik kadar güçlü olmasalar da uzaylıları alt seçim için güçlerini birleştirmeye karar verirler. Subay Bill Cage daha önce bu savaşlarda bulunmamış deneyimsiz bir asker olarak savaşa dahil olur. Bu görevde Cage olur. Oğlunun bulduğunu sandığı anda aslında su şey yeni baslar.

6. Varış / Geliş (2016) – IMDb: 7.9

6. Varış / Geliş (2016) - IMDb: 7.9

Farklı senaryosu ile beyninizin sınırlarını zorlayacak bir film ise Arrival. Ordu Dilbilimci Dr. Louise Banks’in hikayesinin anlatıldığı filmde uzay gemilerinin inşaişi ile her şey sarpa sarar. Louise Banks ve fizikçi Ian Donnelly, uzaylılarla iletişim kurabilmek ve amaçlarını bir hale getirmek için, göreve dönüştürülmüş.

5. Donnie Darko / Donnie Darko – Karanlık Yolculuk (2001) – IMDb: 8.0

5. Donnie Darko / Donnie Darko - Karanlık Yolculuk (2001) - IMDb: 8.0

Yüksek bir IMDb puanına sahip olan Donnie Darko’nun konusu ilgi çekici. Donnie Darko adındaki günlük bir geceden oluşan bu sıra dışı hikayenin anlatıldığı filmde adam adam-tavşan tarafından bir sınıftan anlatılmayan adam. Tuhaf bu adama 28 gün, 6 saat, 42 dakika ve 16 saniye sonra yok olduğuna inanır. Duydukları ile şaşkına dönen genç adam, kendini bir maceranın içinde bulur.

4. Groundhog Day / Bugün Aslında Dündü (1993) – IMDb: 8.1

4. Groundhog Day / Bugün Aslında Dündü (1993) - IMDb: 8.1

Komedinin ve fantastik olaylar bir arada bulunduğunda Groundhog Day filmini izlememiş olacak izlenecekler listenize ekle ekleyin. bir televizyon kanalında film hava durumu Spikeri’nin tekrarı olan yaşadığı hayatta yaşanan macera dolu hikayeyi anlatıyor.

3. Geleceğe Dönüş / Geleceğe Dönüş (1985) – IMDb: 8.5

3. Geleceğe Dönüş / Geleceğe Dönüş (1985) - IMDb: 8.5

Sıradaki filmimiz komediyi bilim kurguyla harmanlayan Geleceğe dönüş. Brown’un zamanda yolculuk yapılacak. Yaşanan yanlışlık nedeniyle 30 yıl kadarye giden Marty, kendi başına gelmeden önce bir hataya olur. Marty’nin artık olması gereken tek şey, yansıtıldığı gibi düzeltilir.

2. Yıldızlararası / Yıldızlararası (2014) – IMDb: 8.6

2. Yıldızlararası / Yıldızlararası (2014) - IMDb: 8.6

Bilim kurgu ve dramın iç içe geçtiği bir başka Cristopher Nolan filmi, ne kadar sürecek bir yıldız olacak başaracak. Filmin konusu şöyle: Cooper isimli bir bilim insanı, iki çocuğuyla yaşar ve çiftçilik yaparak geçimlerini sağlar. Bir gün geçmiş kariyerine dönüş için bir teklif alan Cooper ve zeki Murhpy’nin yaşam tarzı bir şekilde değişir.

1. Başlangıç ​​/ Başlangıç ​​​​(2010) – IMDb: 8.8

1. Başlangıç ​​/ Başlangıç ​​​​(2010) - IMDb: 8.8

Leonarda Di Caprio’nun oyunculuğunu konuşturduğu listemizin başında yer alan Inception filmi de Cristopher Nolan imzalı. film Leonardo Dicaprio, Dom Cobb kimliği ile ortaya çıkıyor. Rüya görmedeki bilinçaltının en derin sırlarını gözden çıkaran başarılı bir zihninin gözünde gözden geçirildiğinden bu filmde zamanınızı kaybedebilirsiniz. Bu seferki görevi eğitimaltından fikir çalmak değil de fikir yerleştirmek olan Cobb’u çok daha zorlu ve bir görev bekliyor. Uzun bir yapıyı sığdırmak için hazırlanmaları bir süre sonra sorguladığınız dakikaları geçirebilirsiniz.

About the author

Admin

Leave a Comment