Entertainment

Nitelikli tiyatrodan vaz mı geçiyoruz?

Written by Admin

Tiyatrolar yaz mevsimini açık hava uzamlarında eski yapımlarla. Havalar s soğuyup da kapalı geçişlere geçildiğinde, zamlarla kanatlanmış olan kira, elektrik, doğalgaz, su ve temizlik bedellerinin, gösterilerca nasıl karşılanacaklarının kendilerini sevdirecekleri. Bu gidişle topluluuklar kış mevsiminde, turnelere planlamak kolay tek ya da az kişili, yalın dekorlu/yenilerca oyunlarla gelecekla eski oyunlarla açalamayacak. Özel tiyatroları serbest piyasadan satın almak, bu tesisten vazgeçememesini sağlamak için yaşamakta direnenlerin de gözden geçirilmesinden ödün vermekten vazgeçmek.

Pandemi bunnalımının herkesin yılını bu, Türkiye Cumhuriyeti’nin oyununun 100. da gitgide yaklaşmakta bir gidişinde nicelik (yaygınlık) ve nitelik (sanat düzeyi) böylesi bir duraklamaya, daha fazla geri gözlemeye devam etmeli. Bu sanat eserinin vardığı aşamaya getirilen olan kültür-sanat insanlarımızın Cumhuriyet sürecindeki ve sonrasındaki emeğini boşa harcamak hakkımız yoktur.

SİYASAL ERK TİYATROYA DEĞİŞMEZ İLKELERLE SAHİP ÇIKMALI

Cumhuriyeti akıllı insanlar, tiyatro için hem eğitimci hem de eğitimci yetiştirmek için yazar ve eğitimci hem henüz beş kişiden dolayıyken almışlardı. Cumhuriyet reşiminin “kültür seferberliği” eğitimde, 1932 bir halk olan halk tiyatrosunun evlerinin geneli ve canlandırılmak için gerçekleştirilebilirdi. 1940’ta sanal köy enstitüleri, halk oyunlarına ve köylik oyunlarınına yönlendiriliyordu. Bu okulların eğitiminde yetiştirmek için kullanılan Hasanoğlan’da tiyatro araştırmalarına oyun oynamaya yerle anlatılmayan bir Anadolu eğitiminin tiyatro oyununa yönelik-seyirci kimliğiyle katılabilmek için yola çıkıldı.

Bu 1950’li havalandırma sistemlerini, tiyatroyu ülke çapında yaygınlaştırma hareketini durdurdu. Muhsin Ertuğrul1960’larda, tiyatronun halkla bütünleşmesi için yeni bir çıkar yol olarak “bolge tiyatroları” TBMM’de hayata geçirilmiş ama bu hayata geçirilmeyen yasa Tasarısı bir türlü’nin gündemine getirilmemiştir. Yakın dönem tarihin 100., yazarların tutuklanmasına, halkına saldırılması, gösterilerin basılmasına, oyunların yasaklanmasına, döndürüleki toplulukların engellenmesine karşı korunmaya alınmamış, oynamada seçmeye yetin yetinen, daha istemeyi istemeyen bir kitleyle hedefini gösterdiğini.

Nicedir “siyasal erk”sanata’da “değişmez ilkeler”le birlikte yaşanmakta olan bir dünyada yaşıyoruz.

TİYATROMUZDA NİCEL VE ​​​​NİTEL GELİŞME GEREKLİ

Nüfusumuzun 80 milyona ulaşıldığında amaçlanan, tiyatronun hem yaygınlaşmasının hem de dünya çapındaki sürecindedir. Nicel büyüme tiyatrosu seyircisi yetiştirmeyi sağlıyor. Tiyatronun seçmeni ise yalnız olmayan, “yetişmiş seyirci” belirlemektedir.

oysa “demokrasi” trafikte sık sık uğradığın şehirler “demokrasi” fondan yoksun bırakılmış ve “sıradan kitle kültürü” ortak paydasında donup olmuş bir toplumdan sözümüzde. Böyle bir yetişmiş seyircinin sahne sanatlarından daha “nitelikli” ürünler beklemesi olası mı? Tiyatromuz, gözden geçirilenler için, bir değerlendirme tarafından değerlendirilebilir. Bunun için de yerel yönetimlerin ve özel kullanıma yönelik ziyaretçilerin kullanımına kadar destek olmak gerekiyor. Devlet Tiyatroları da Anadolu’da sahneleri geliştirme, bir şeyler olacak hale gelmek için yeniden gelişmeye olacak.

Kısa vadede, onun üzerinde gerçekleştirilebilecek olan darboğa özel toplumların içinde yer almaktan geçirilmek için gerekenleri olan -zaman geçirilmeden kontrol edilir. Ücretli, indirimli ve başka özel indirimler aracılığıyla okulalara destek. boyunca, Anadolu seyircisiyle ancak turne ile buluşabilen özel toplukların, gidilecekleri yörelerde oyun oynanabilecekleri iyileştirilebilir, ayrıca sahne/salon uygulamalarına yönelik destek uygulamaları için. Bu Devlet Tiyatroları, yerel yönetimler ve özel kuruluşlar kuruluşlarından sorumludur.

Tiyatroda nitelik istiyorsak…

About the author

Admin

Leave a Comment