Entertainment

Kitapların hızına yetişemediğini düşünüyorum

Written by Admin

DUVAR- Oyuncu Özge Özberk’in, ‘Mavi Kuş’, ‘Kurabiye Ormanı’, ve ‘Yapabilirsin Dostum’ adlı üç çocuk yayımlandı. Berk Öztürk’ün kitaplarını okumaları, 5-8 yaşını kutlayabiliyor.

Bugünlerde Gani Müjde’nin kaleme dizisi’Geldiği Hayat Bildiği Gibi’ diziyle de gündek’le kitapların anlatıldığı konuk…

Hep izleyiciydiniz ama bu sefer okurla buluştunuz. Bu yazma serüveninizden mı?

Yazma serüvenim aslında çok yeni değil. Ortaokul birinci sınıftayken Türkçe öğretimm rahmetli Fazlı bana günlük tutmanın kitap okumak kadar insanı sevmeni, yazmanın ilk olarak sevgiyle anlatmıştı. O seneden aralıksız 13 sene boyunca günlük tuttum. Bazen sayfalar durumudi, sadece iyiyim yazardım. Ancak su gün zincirini tutup yazardım. Bugünkü yazma yazmanın eğitiminin büyük bir bağlantılı olduğunu düşünüyorum.

Neden çocuk kitabı diye sormak isterim. Bir yanıyla edebiyatla ilgilisiniz.

Çocuk hikayelerine yönelmeme doğduktan sonra başladı. Aklı’dan itibaren olanlardan ve yoğunlaşınca iş başa düştü ve birlikte gelecekler yaratmaya. Okurla buluşmak için sadece biraz desteğe ve cesarete sahip olmalıyım. Kendi kendine bildim bileli kitapların içindeyim, çocuk eğlenceleriylem. Prenses hikayesinden beni psikolojik olarak çok etkilerdi. Belki de bu nedenle ilk hikayemi hayvanlara yönelik kurdum. Ormanın büyülerinin ve renklerin ahengine zaman geçmiş oldum. Kurduğunuz renkli hayalin, rengarenk bir kitap olması inanılmaz heyecan verici verici. Bunu gelecekte biri olarak yazdıktan sonra yapmaya, hazır hayallerimin peşinden giden da çok kararlıyım.

Peki, yazarken neniz, keşke daha önce yazsaydım dediğiniz noktalar oldu mu?

Su için doğru bir gün olacak ve siz hazırlanacakta gerçekleşecektir. Birikmişlikler insana güven vermiyor. Seçtiğiniz yol doğruysa devam ederken, yanlışsa tecrübe deyip cebinize koyuyorsunuz. Yazmak her zaman ulaşım amaçlı kitap fikri beni bir yoldan soktu. Attığımı anlatmaktan bahsediyorum. Yazmaya değil ama çizmeye daha önce başlamayı tercih edebilirdim.

Mavi Kuş, Özge Özberk, 32 yaşında, Mandolin Kitap, 2022.

Yaşadığımızçağ, yetişen yeni kuşaklar bizlerin kuşağını etkilediğini söylüyor. Buradan şuna gitmek istiyorum; kitaplarınızın üçü de kitaplar. Çocuklara birlikte, iyiliği, olunan anlatılır. Birbirini anlama aslinda. Bu kadar basit olmaktan uzak ve bunu iyinin nasıl bir çözüm öneriniz var?

Onlar bizi dinliyorlar. Onlar hızlı şekilde programlanmışlar, biz ise kökten sorunumuza çözüm arıyorlar. Biz onlara yavaş geliyoruz. Elbette ki onları yetiştirebilecekleri şeyleri anlatmak için internetin doğaları için ulaşılabilen her türlü çok rahat için kitapların hızlarına yetişemediğini düşünüyor. Bu anneannelerin ve dedelerin çok büyük bir ihtiyacı var. Onlarla böyle bir ortamda yaşanabilecekleri çocuklarınla ​​zaman geçirmeden, buralarda gezdirilecekler. Nesil farkını iyi kavramış oyunu zihinsel zekasının çok daha yüksek sanıyorum. akılda tutulabilecek oyuncaklara çok daha faydalı, anlayışlı ve paylaşımcılarınıza inanıyoruz. Hikâyelerimi belki de bu biraz duygusal ve birleştirici.

Tabii ki manzara dediğimiz şey popüler bir kültür, yani gözdesiniz, oradaki duygu durumu çok farklı. Ama yazarken köşenizde ve sanki daha özgürce mi? Bunu oynamaya ne dersiniz?

Herkes böyle bir mu hakkında yazarken sanki filmi seyrediyor ve onu aktarıyormuş gibi anlatıyorum. Şu anda satışta fantastik-macera hikayemde böyle böyle oluyor. Baş hedefm Him ve Pikro sürekli olarak, biraz uzak kalsam ”Neyse ki anda bir yerdeler” diyorum. Çok uzun süreli beri senaryo okuyor olmamın verdiği bir hile de olabilir. Bilgisayarın kaynaklanabilirim ve karakterlerle göz göze geliyorum ve bu beni teşvik ediyor.

Türkiye’de kitaplarına olan ilgiyi nasıl değerlendiriyorsunuz? Şunu da göz ardı etmek gerek, dijital bir çağdayız… Çocuklara kitap okutmak bir hayran zor.

Kitapları ilk kez kullanılanda küçük bir kız, elinde tablet yanıma geldi. Hemen ona kitap kapaklarını kazandırdım. Smile da ‘Bakmak ister misyon?’ dedim ve kız bana benim tabletim var diye cevap verdi. Çünkü onlar için gidiyoruz. Biz sanki misafiriz. Onlar da bir misafir olacaklar. Kendi değerlerimizi ve inandığımız güzellikleri onlara yol olsun bir şekilde öğretirken, onlara iyiliği ve koşulsuz sevgiyi anlatın. uzun süren tüm imzalardan geçmişler. Anneleri bu yürekten tebrik ediyorum. Zoru’lar ve çocuklara öğretilenlere geçit verirler.

Baska hikayeler de var değil mi?

Olmaz mı… Çok çılgın bir çiftlik hikayesiyle birlikte az öncem fantastik-macera hikâyesi yazıyorum. İkisinin de sona ereceği anlamına gelir.

Bir yandan eğitimi.z, oyunculuk da devam ediyor Bu yeni yeni projeleriniz neler?

Gani Müjde’nin kaleme dizi’Gelsin Hayat Bildiği Gibi’ adlı yeni bir dizi projem var. Oldukça keyifli geçiyor.

About the author

Admin

Leave a Comment