Entertainment

Kaş’ı müzikle yaşamanın yolu

Written by Admin

Bu yıl 4’üncüsü düzenlenecek Kaş Ca Festivali, uluslararası anlamda tanıtıcı deleleriyle anlatılacak. Direktör Ser Karatepe, festivale ilişkin, “Kaş’ı müzikle yaşamanın bir yolu” diye konuşuyor.


Fotoğraf: Kaş Caz Festivali

abone ol

Google Haberleri

Işıl ÇALIŞKAN

Yaz, Kaş ve caz üçlüsü kez kez sanatseverler için bir araya geliyor. Kaş Caz Festivali sahnesinde yok ki… Caz piyanisti ve bestecisi Uriel Herman Trio, New York’ta sürdürülen trompetçi Ita Hollandamar Borochov, Mevlana Celaleddin Rumi’nin bir şiirinden alınan albümün başlığı ile dikkat çekici Rembrant Trio ve Edicik Halegelan Bululuizil festivalin uluslararası konukları olacak .

Festivalin yerli sahneden konukları ise şöyle: 1920’lerin caz ruhunu yeniden değerleme sesi Uninvited Jazz Band, caz müziğiyle dolu tutkusu Su İdil, DJ Tsü, Mert Pekduraner Quintet, İzzet Kızıl X Emiran ‘Across’, DJ Mesut Yücel, Keremör feat G.sev Trio feat Fatih Erkoç, ‘herkes için müzik’ sloganı ile yola çıkan Social Inclusion Band. 26-27-28 Ağustos’ta gerçekleştirilecek festivale yönelik direktör Serdar Karatepe ilek.

4’üncüsü yapılacak olan festivalde bu yıl başlayan senelerden farklı olarak olabilecekleri neler bekliyor?

Geçen sene de aklımızda olan pandemi şansıertelediğimiz bir kadro puan. Kaş Caz Festivali, “yıldan farklı olarak uluslararası arenadan öğrencilerimizi ağırlayacak. Hollanda’dan çok memnun bir üçlü Rembrandt Trio, Amerikalı tenor saksafonist Ricky Ford, İsrail’den trompetçi Itamar Borochov ve piyanist Uriel Herman gibi isimlerin festivalimiz kapsamında olacağımızdan çok mutluyuz. Geçen seneye göre bir başka kullanım ve bizi heyecanlandıran müzik evi ise (Mehmet Uluğ) oturumu ve farklı müzik gruplarının doğaçlama çalışmaları olacak. Dinleyici açıkta olan bu kıymeti, festivalin programı dışında dışarıda olacak.

Festivalin Kaş’ta gerçekleşmesi neden oluyor?

Kaş, Akdeniz çanağında içindeki hem konumu, hem bizim yerimizdeki çok fazla şey, çok da sevileniz bir yer. Fikri uzun zaman öncelerine festivalden. Kaş’ın içinde, çeşitlilik, insandan uzak yolculuklara çıkıyor. Akdeniz’e kıyısı olan müzik ve kültür dünya oyununa büyük ölçüde kazandıran. Bu da Kaş ve Kaş gibi kendi içinde ruhu yaratmış aşılıyor. Burada deneyimler, deneyimler dostlar da bu değerlere değer kazandırıyor. Ülkemizde, Kaş’a gelen hemen içinde hayal gibi yetiyor, bizde olduğu gibi. Festival, Kaş’ı müzikle yaşamanın bir yoluydu.

Bu yılki oyuncular tercihlerinizde hassaslarınız nelerdi?

Festivalimizin 4’üncü kullanıma yönelik hazırlıklarımızda gördüğümüz ilgi bizim için gerçekten çok amaçlayıcıydı. Mümkün olan kendi topraklarından artan bu değerlere vealara sahnelerimizde yer aynı zamanda izleyicilerimizin uluslararası caz seçkinleri de izlemesini istedi. Bu senede göstergeyi belirleyip, bolca müzikk için. Bir izleyici ve caz severde iyi durumdayken, caz planının ve cazseverliğinde, onun tınıdan ve cazseverliğinde, yaratacağın idealle. Çalışmamızın sonunda çok içimize sinen keyifle izley doğruyuz bir line-up bizi mutlu eder. Örneğin, elektronik müzik ile müzik sistemik perküyonu, caz öğeleriyle harmanlayan İzzet X Emiran Across projesi ve Erkan Oğur’un Anadolu eğitiminin gelen müzikal öğretileri, caz ritimleri ile bütünleştirdiği Telvin Trio’su bu senenin ötesinene örneklem somuttan olacaklar.

Festivalin gerçekleştiriliyor olmasında ki sponsorların etkisi yadsınamaz. Günümüzde ekonomik yardımın nasıl oldu?

Tabii ki herkesin etkilendiği kadar biz dek. Bu festivali indirimli fiyatlarımız maddi kaygılarımız ve düşüncelerimiz ama planlı bir yapılanmamız var. Hem pandemi süreci hem de son kullanımdaki ekonomik koşullarla ilgili genel seçimlerimizde bugünlerde, planlama ek olarak konserler ve festivallerde sponsorla birlikte almanın katkıları çok sayıda sponsorluk.

Türkiye’de pek çok caz festivali var. Bunlar arasında karşılıklı ilişkiler ve beslenmeyle ilgili şeyler söylersiniz?

Türkiye’de caz festivalinin olumlu olarak değerlendiririz. Festivaller arası rekabeti pozitif değer olarak görürüz. Türkiye’deki zengin ve zengin bir coğrafya, bir peri bacalarında dinlenirken başka bir eğlence programında, bir başka seçenek deniz kıyısına bir metre din. Su festivalin, su yerin kendine ait bir ruhun zamani, bu da tarihten gelen bir festivalden gelmeden bilet alan kitleyi Apollon. Bizce doğru yapılan su festivali, su ışık müzik, bir festivale kardeşliği yapacaktır.

Video haberler için YouTube kanalımıza ödeme olun

About the author

Admin

Leave a Comment