Science

İşte Yoğun Görüleceği Tarih

Written by Admin

Haberler

> Meteor Yağmuru Hızlanarak Artacak, Gözle Görülebilecek: İşte En Yoğun Görüleceği Tarih

Gök bilim adamlarının, günlük alışveriş yapanlar arasında yer alan kişiler kahraman yağmuru göktaşı, 11-12 Ağustos gecelerine ulaşılacak. Saatte 100 yüksek gök taşı tahmini gecede, meteorların giriş hızlarında gelecek 66 km olacak. Perseid yağmuru içinden ‘ateş topları’ denilen gök taşları da görülebilecek.

Her yıl dünyada 8 kez tanıyor

Her yıl dünyada 8 kez tanıyor

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin (TUG) 2022 gözünden “Gök Olayları” büyük olaylardan yararlanan tarihlenen yıllı yıldızların geçişleri hayatta kalanlardan oluşan göktaşı yağmuru olayları, her yıl dünyada 8 kez olacaktır. Bunlar Quadrantid (Dörtlük), Lyrid (Çalgı), Eta Aquarid (Eta Kova), Delta Aquarid (Delta Kova), kahraman (Kahraman-Perce), Orionid (Avcı), Leonid (Aslan) ve Geminid (İkizler) olarak adlandırılıyor.

In Ağustos çekicisi ise 11-12 gece yaşanacak

In Ağustos çekicisi ise 11-12 gece yaşanacak

Halk arasında ‘yıldız kayması’ olarak göktaşı veya göktaşı yağmurları, su yıl 8 kez kez. Gök taşlarının son derece yüksek hızlarla dünya atmosferindeki girarek olayı yanmasıyla oluşan yağmurlarının dikkat çekicisisi ise 11-12 Ağustos gecesi yaşanacak. 14 Temmuz’da 1 Eylül’e kadar. kahraman (Personel) göktaşı yağmuru, yaz mevsimine denk düşecekse hafifleşecek olan az yüksek rakımlı kullanımı daha kolay izlenecek.

Ateş topları’ gök taşlarını da gerçek görüş

Ateş topları' gök taşlarını da gerçek görüş

TUG’un 2022 Gök Olayları Yıllığı’nı hazırlayan Prof. Dr. Faruk Soydugan ve Başuzman Dr. Tuncay Özışık, bu yılki sayıya özel, meteorları ilk kez tarihçelendirdi. yıllıkta kahraman gök taşı yağmuru şöyle anlatıldı:

‘109P/Swift-Tuttle Kuyruklu Yıldızı’ndan küçük kayaç ve tozunun Perseid yağmurunun kullandığı biliniyor. Çekirdeği 26 km sahipaya sahip Swift-Tuttle Kuyruklu, güneşin çapını tamamlıyor. 14 Temmuz ile 1 Eylül iş ​​arasında gerçekleşecek Perseid göktaşı yağmurunun yoğun gözlemleneceği tarih 11-12 Ağustos gecesi olacak. Perseid in yoğun meteor yağmurundan biri ve yağmurun yoğun olduğu gün gözlemlenen gün 50-100 adet ‘kaymakta olan ancak içinde yoğun gelişme yaşanılan dolunay evresinde düşürülecek. Bu dönemde meteorlar Kahraman (Perseus) Takımyıldızı’nın bulunduğu bölgeden dışarı çıkacak. Meteorların hızlı girişlerinin hızı 66 km olarak biliniyor. Perseid yağmuru içinde ‘ateş topları’ denilen gök taşlarını da görmek mümkün. Ateş topları daha büyük ışıklarsı şekilde ve gözlenebilen, parlakları -3 kadire olan meteorlardır.’

çıplak gözle görülebilecek

çıplak gözle görülebilecek

Sayılı günlerin içinde kahraman meteoriteunu seyretmek için seyir meraklıları, şehrin ışıklarından uzaklardan fotoğraf çekmek için planlar hazırladılar. Ağustosid 2’nci haftasında yoğun meteor yağmurunun yaşanacağı’i izlemek için Antalya‘daki meraklıları, 13 Ağustos gecesi 2 bin 400 rakımdaki Kayak Merkezi’nde buluşacak. Ayrıca Perge Antik Kenti’nde de tarihi eserlerle birlikte meteorların görüntülenebileceği özel bir gözlem olacak.

Gözlem için herhangi bir donanıma gerek yok

Gözlem için herhangi bir donanıma gerek yok

Saklıkent’teki gözlem şenliğini organize eden Antalya Kuş Gözlem Topluluğu’ndan Gökçe Coşkun’, denemek isteyenler için 21.00 gelebileceği, “Gözlem için herhangi bir donanıma gerek yok. Teleskop kuracağız. Ateş yakmak, yanlış olabilir, yanınıza almayı almayı unutmayın’ dedi.

About the author

Admin

Leave a Comment