Entertainment

Günışığı Kitaplığı’nın “Çıtır Çıtır Felsefesi” kitap dizisi iktidara yakın medyanın hedefinde – Mine Soysal: “Siyasi amaçlı linç aşkının gazetelerde yer bulması çok yanlış”

Written by Admin

Fransız yazar Brigitte Labbé’nin çocuklar için okuyamadığı “Çıtır Çıtır Felsefe” kitap dizisindeki “Küçükler ve Büyükler” ve “Aşk ve Dostluk” kitaplarına yönelik sosyal medyadan ve iktidara yakın medyadan gelen tepkilere üzerine İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) Bağlı İstanbul Kitapçısı, satışını durdurdu. Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni Mine Soysal, konuyla ilgili medyaskop‘Birleşmiş Milletler sorularını yanıtladı.

Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan, Brigitte Labbé’nin 10 büyük çocuklar için yazılmış “Çıtır Çıtır Felsefesi” kitap dizisindeki “Küçükler ve Büyükler” Git “Sor ve Dostluk” kitaplar aşk, romantik, kıskançlık,olmak ve taciz gibi temaları eğitmek bir dille konu.

İktidara yakın medya kitaplarında kullanılan ifadeler nedeniyle yayınevini tercih edildi.

“Küçükler ve Büyükler” bölüma sebep olan sayfa

Yeni Şafak, Yeni Akit ve Aydınlık gibi gazetelerden ve sosyal medyadan gelen tepkiler üzerine İBB’ye Bağlı İstanbul Kitapçısı kitapların satışını durdurdu.

Günışığı Kitaplığı ise Twitter’dan “İki kitabımız için gerçek dışı olmayanlar” notuyla mücadele dünyaca ünlü kitap dizisini “25’ten fazla kitap yayınlanmış dizi okul de çok sevilmiş, çocuklar kadar eğitimcilerin de başucu kitabıdır. Dizinin yaşamından kısa bir hikaye anlatabilir. Ortak okumalar aracılığıyla zorn çocukların konuşulabilmesini, bu konuda “olabilir” yapabilmelerini sağlıyor savunuyor.

Açıklamada, pedagog İnci Vural’ın eğitiminde ““Pedagojik, soyut gibi henüz tamamlanmamış bir kelime ‘burnunu kullanma’ amacının, en basit ve en hoş şekliyle yazsel olması gerekir” görüşüne de yer verildi ve kitapların yazarı Brite Labbé’nin eğitimine ve yetiştirildiğine dair yukarıdan 2019, Fransa Eğitim Bakanlığı tarafından en yüksek devlet nişanı olan Legion d’Honneur ile rildillenı.

Kitaba sosyal ortamlarda etkilerlerde bir çocuk, okul ziyareti “annenin arkadaşıyım” tarafından tanıtan birlediğiinin bin ve arabada tacizine uğradığı kısımlara göz gezdirilirken sayfalarda bu sütten eğitim ve yansımayla ilgili kısımlar paylaşılmadı.

iki sayfa hazırlığınız

Konuyla Ilgılı medyaskop‘un sorularınılayan Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni Mine Soysal yanıtını şunu söyledi:

“Sansür otosansürün yükselişi ve kızgınlık hipotezi. Aile kültürümüzün ‘çocukla her şeyik konuşması’ açısından bir yandan dini-ahlaki tabular öte yandan, görünümün çocukla özgürce tartışılmasının bazı çevrelerde yadırganacağını hatta hoş karşmülanmayaca.ö kesinlikle bu örneğinin en acıtıcılarından biri de son derece travmatik ve sonuçlardan sonuç doğuran ‘çocuki tacizi’ konusu . Bu çok hassas özellikler esasında, ne yapmaları öğrenmeleri çok önemlidir.”

Soysal Madeni

Tepki bölümlerle ilgili hassasiyetlerini “Bizim çağdaşcılık anlayışımız, sanayin, bilimin yolundan bu acil yana yana yananda” vurgulayan Soysal, medyadaki linçten sonra İBB’ye bağlı İstanbul Kitapçısı’nın satışını yapmasını da şu sözlerle eleştiridi:

“İşin as araştırmadan gerçek olmayan yalan haberlere dayalı kitapların satışının çok yanlış, çok satıyor. Kitapları kitapçılar ve satış sitelerinde yayınevlerimize hiçbir şey göstermedi, herhangi bir bilgi sorup öğrenmedi.”

medyaskopbir sorusina “Güneş balçıkla sıvanmaz” mesajla cevap veren Soysal, “Paydaşlarımızdan kastımız ve güçlü destekle, yolumuza devamımıza daha büyük bir umutlayız” dedi.

About the author

Admin

Leave a Comment