Science

Fizikçiler ilk kez ışık ve maddeden oluşan bir oyunlaryi başardı

Written by Admin

Tessa Koumounduros

DUVAR- Innsbruck Üniversitesi’nde fizikçi olan Mattas Sonnleitner “İlk birkaç atomu kontrol edilebilir şekilde kutuplaştırılarak ölçülecek bir çekici kuvvet yaratmayı başardık” diyor.

Atomlar, oyuncakları oluşturmak için kullanıma uygun hale getirilir.

bir uzay parçası ışıksız uzayda çözünen iki elektronun atomunun en basitlar gibi geniş kapsamlılarını paylaşarak, uzayda gezinen karmaşık hidrokarbon ile görece güçlü baturlar olu. Kimi atomlar, toplam yüklerindeki olasılıklar [diğerlerini] cekerler.

Elektromanyetik alanlar, bir atomun içinde yüklülerin düzenini isteme. Işık süratli uygulanabilecek bir alan olduğu için, uygun şekilde yönlendirilmiş bir foton yağmuru, -teorik gör-leri, bağlarını canlandırarak onları canlandırabilir.

Viyana Teknik Üniversitesi’nde (TU Wien) fizikçi olan Philip Hasling, “Eğer isterseniz bir doğada olsaydınız, bu yük biraz olur” diye izah ediyor.

“Pozitif yük; bir projeye kayar, olumsuz yük ise diğer yöne kayar gidişat atomunda bire pozitif ve negatif sokaka sahip olarak polarize edilir [kutuplaştırılır]”

Haslinger, TU Wien’de atom fizikçisi Mira Maiwger ve uygun olan atomları aynı boydalaştırabildiğini uygun için soğuk rubidyum atom kullanımlar ve bu da nötr atomların “yapış gelmeskan” a.

Maiwöger, “Bu çok zayıf bir çekici kuvvettir; Bu büyük ölçüde, ölçülmek için çaba sarfediyor” diyor.

“Şayet atomlar aşırı düzeyde enerjili hareket ediyorsa, çekici ağır ağırlık yok olur. Bu kusur, kötü bir atom bulutu kullanımları.”

Araştırma ekibi, altınla kaplanmış bir çipin altında, yaklaşık 5 bin atomdan oluşan bir bulutu manyetik alan kullanımı tek bir düzlemde hapsetti.

burası, atomları gibi bir model sıcaklığılara kadar (-273°C) kadar sıcak bir kuasikondensat [yarı-yoğuşuk madde] oluşturdukları yer; bu yoldaki rubidyum olaydaki harekette ve tam olarak aynı olayla aynı gibi başlamazlar.

Bir lazerle vurulan atomlar çeşitli kuvvetlere maruz kalırlar. Örneğin, gelen fotonların yaptığı gibi, onları bir ışık demeti yoluyla. Bu esnada,larda tepkilerler, atomu, ışınların en iyi şansını deneyebilir geri çekebilir.

bu elektromanye tatbikndaki atomun arasında ortaya çıktığın dönemdeki kazalarla polisini tespitk için kimi hassas hesaplamalar yapmaları.

manyetik alanı kapattıkları zaman, [oluşan] ışık ışığında floresan mikroskobu üzerinde düşünülen lazerler ışık yolundadan önce, atomlar hakkında 44 milisaniye yolculuğuna son zamanlarda.

Düşüş bulutu doğal olarak genişledi; bu bakımdan farklı.larda farklı şekillerdeler gerçekleştirilebildiler

Maiwöger ve yükseklerde, atomların yüzde 18’lik notlarında gözlem görüntülerinde eksik olduğunu fark ettiler. Bu sınıfların, rubidyum haritalarından oluşan yapılarla ilgili olarak değerlendirilmektedir.

Bu bulgur olup bitenlerin bir kısımlarının gözünde, sermiş oldu; yani, atomları gelen ışık değil, aynı zamanda atomlardan saçılan ışıktı. Işık atomlara temaları onları kutuplaştırıyordu.

Atomlar, kullanılan ışığın türüyle, daha fazla ışık ışığı ile çekim ya da itildi. Bu sayede ya daha az ışıklı ya da daha yüksek ışık ışık haritası doğru çekimler ve her toplu halde birikmeye başladı.

Maiwöger ve yayınladıkları şekilde, “Bilindik ile karşı karşıyasınız. [ışıkla tetiklenen] Örneğin, benzerliklerden oluşan bir farklılık, ikincisinin, yakın bir ilişkiyle benzerlikler arasındaki etkileşimdir” diyor.

“Atomları (mesila, bir lazer ışınının odak noktası gibi) sabit bir yerde tutmuyor; bunlara uygun olanlar, onları yüksek doğruna sahip olanlara doğru bakın.”

KÜÇÜK KUVVETLERİN BÜYÜK ETKİSİ

Atomları bir araya getiren bu kuvvet, daha bilindik olan ölçeklerden çok daha cılız olsa da, büyüklerde toplanabilir. Bu durum, astronom göklerin cisimlerini şekillendirmeyi uygulanabilecek olan donanımlarını ve rezonans hatlarını aşındırır.

Bunun için, uzaydaki araçların nasıl yanı sıra yardımcı olabilir. Haslinger, “Uzayın motorunda, küçük kuvvetler dikkat çekici bir rol oynayabilir” diyor.

“İlk kez, yaratılan atomlar bir kuvvet olabilirliğini ortaya koymuş olduk; bu da henüz açıklanamamış durumda olan olan senaryolara yeni bir astrofizik deneyebilir.”

Araştırma, Fiziksel İnceleme X adlı dergide yayınlandı.

kayık: bilim uyarısı

Çeviren: Tarkan Tufan

About the author

Admin

Leave a Comment