Entertainment

Eskiden şaşardık ya da yokluğuna; Marmara Adası’nda ‘Edebiyat Günleri’ başlıyor…

Written by Admin

T24 Kültür Sanat

Bu yıl ilk kez düzenleme Marmara Adası Edebiyat Günleri, 5-7 Ağustos yazarları, yarışmaları ve yarışmacıları Marmara Adası’nda karşılıyor.

Ahmet Ümit, Aslı Perker, Barış Müstecaplıoğlu, Fuat Sevimay, Gaye Boralıoğlu, H. Can Yücel, İnci Aral, İsmet Değirmenci, Müge İplikçi, orhan alkaya, Oya Baydar, pelin batu, Sabâ Altınsay, Tuna kemci Git Turhan Günay Marmara Adası merkez Gündoğdu ve Çınarlı köylerinde sanat severlerle buluşacaklar.

Marmara Adası Mudavimleri

1950’lerde Marmara Adasında gelenler gelen edebiyatçılarının, yazarlarının, sanatçılarının gözde gözde olmalarıydı. Melih Cevdet, iyi çekiliş, Yaşar Kemal,fethi doğdu, Cansever Edip Git Arif Damar pek çok yazar ve ödüller arasında Marmara Adası’ndan sadece birkaçı.

Turgut Uyar ve oğlu Hayri Turgut Uyar, Marmara Adası â Aydın Senatörü Osman Saim Sarıgöllü’nün 1962/63 görüntüleme adada yaptırdığı Sarıgöl Otel’de 104 açıdan balkonunda (1984)

Sanat çevrelerinden heykeltıraş/ressam Gürdal Dujar, Ömer Uluç, yalancı berger Marmara Sarıgöl Otel’de konakladı. Aynı Türk şiirinin önde gelen isimleri arasında yer alan hediyeler Cansever Edip Sair Adası Turgut ayy yazar tomris uyar çifti uzun seneler yaz tatillerini unuttu. Tomris Uyar öykülerinde Marmara Adalı’nın yeri simaya da yer verdi. Oya Baydar‘Roma oğlu Yazarlarevi Cinayeti de, hareket olarak, Marmara Adası’ndan hareket ediyor. Türkiye’nin önde gelen isimlerinden Baydar, uzun yaz aylarından geçen Marmara Adası’nda.

2021 bahri: Oya Baydar, Prof. Dr. Talat Kırış ve 24 Mart’tamiz Aydın Engin Marmara Adası’nda


Yaşar Kemal
‘içinde ‘Karıncanın Su İçtiği’ roma, Samih Rıfat’içinde ‘ada‘Evet, yaman koray‘içinde ‘Büyük Orfoz‘unun yanı sıra sıradaki şiir ve hikayeyle da iham veren, bugün de hikayelere romanlara giden yolda iham veren, bugün de hikayelere romanla konusunla ilgili anlatımda, o günlerin havasına yeniden düşünülecek hayaliyle bu çıkıldığı söyleniyor. Tanıtım bildirisi şöyle devam ediyor:

“Marmara Edebiyat Günleri, Ada’yı yedi, Ada için emek veren Marmara Adası Dostları, Galimi Çınarlı Kırsal Kalkınma ve Turizm Derneği ve Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği’nin ortak çalışmaları, Adalı gönüllülerin bağlantıları ve Marmara Adalar Belediyesi tarafından ilk kez düzenlenmektedir. Marmara Adası’ndaki organizasyon, organizasyonlardan oluşan kuruluşlar tarafından gerçekleştirilebilir. Edebiyat Günleri, destekçilerin ve organizasyonun çabasını aşan bir emeğin ürünüdür. Uzun yıllar sürmesi umulan bir başlangıcın başlangıcı Marmara imecesi ile mümkün oldu. Etkinliğin posteri ve büyüsü, Marmara Adası’nda yaşanmış bir deneyim ve ressamdır. İsmet Değirmenci imzası taşıyor.”

Marmara Adası Edebiyat Günleri Etkinlik Programı

5 Ağustos Cuma – Şifalı Su Seyir Terası / Marmara Merkez

18.30 – 18.50 | Açılış Konuşmaları

Marmara Adası’nda yer alan Şifalı Su Seyir Terası’nda açılış konuşmaları yapılacak.

19.00 – 19.45 | Adadan Gecen Edebiyat

Can Yücel, gazeteci Turhan Günay ve Selmin Ergüden edebiyatta Marmara Adası’nı ele alacak.

19.45 – 20.30 | Şiir Akşamı

İsmet Değirmenci, Orhan Alkaya ve Pelin Batu şiirlerini seslendirecekler ve şiir üzerine bir söyleşi yapacaklar.

6 Agustin Cumartesi

11.30 – 12.30 | Gündoğdu Köyü / Kıvanç Kafe

7 Agustin Pazar

11.30 – 12.30 | Çınarlı Köyü / Çınaraltı

Yazarlarımız, Adil Çamur Çınarlı’da edebiyatseverlerle buluşacak.

16.00 – 16.45 | Ada Kafe/Marmara Merkez

“Edebiyat Ruhumuza İyi Gelir”

Aslı Perker, Gaye Boralıoğlu ve Tuna Kiremitçi, sanatın ruhu üzerine konuşulacaklar.

17.00 – 18.00 | Ada Kafe/Marmara Merkez

Ahmet Ümit ile Söyleşi

Ahmet Ümit gazeteci Turhan Günay ile söyleşecek.

* T24’ÜN NOTU: başlıktaki “Eskiden şaşardık kimi yokluğuna” dizesi; Turgut Uyar’ın, Marmara Adası’ndaki bir ağaca göndermeden “Kayayı Delen İncir Ağacı” katkıda bulunan yerden “Kırlardan Geliyorlar” yönlendirmesinden alındı.

About the author

Admin

Leave a Comment