Entertainment

Denge Oyunu – Selim Deringil Kitap özeti, konusu ve incelemesi

Written by Admin

Denge Oyunu Kimin Eseri? Denge Oyunu kitabının yazarı kimdir? Denge Oyunu konusu ve anafikri nedir? Denge Oyunu kitabı ne anlatıyor? Denge Oyunu PDF söyle link var mı? Denge Oyunu kitabının yazarı Selim Deringil kimdir? İşte Denge kitabı özeti, sözleri, inceleme ve oyunu incelemesi…

kitap

Kitap Künyesi

yazar: Selim Deringil

Yayın Evi: Tarih Vakfı Yayınları Yurt

ISBN’si: 9799753330137

Sayfa Sayısı: 281

Denge Oyunu Ne Anlatıyor? Konusu, Ana Fikri, Özeti

Türkiye’nin Dünya yıllarındaki dış politika, kritik anlamda büyük bir ihtimalle, görece küçük bir ülke diplomatik sonuçlarından dolayı dünyanın güçlerine geçirebildiğinin kanıtladığı kanıttır. Türkiye’yi ya da çevresini saran sözlerinin dışında alınabilir; Dış politikayı inşa etmek için düşünülemez. İsmet İnönü, Numan Menemencioğlu, Şükrü Saracoğlu gibi devlet adamları dış politikada hep bir “denge oyunu” oynadılar. Selim Deringil Avrupa çapındaki bu belgelerle şu şekildedir.

(Arka Kapaç)

Denge Oyunu Alıntıları – Sözleri

 • Balkan ülkeleriki İngiliz büyükelçileri Londra’da bir toplantı yaptılar. Bu toplantı da Türkiye’nin tekrarları vurgulanıyor ve ”Türkiye Ortadoğu’daki konumun kuzeydeki kalesidir” deniliyordu.
 • Barbarossa Harekatı Hitler’in Sovyetler Birliği’ne saldırı projesinin kod adıdır.
 • Kahire veda Churchill’e İnönü’nün İngiliz başbakanını öpmesi Eden’in anlarındaki görüşündür: Bu jest ana çok küçük kız. Kahire’ye dönerken bana: ”Gördün mü İsmet beni öptü” dedi. Bu benim de pek sevimli olmayan tepkim, onbeş saatler sıkmaktan büyük olanlardan bir tek bunu elde edebilmiş olmamızın o kadar da bir başarı dolu olmayacağıydı.

Denge Oyunu İncelemesi – Şahsi Yorumları

İkinci Dünya Savaşı’nda Türkiye’nin geçişlerinden siyaset ve bu devrelerden devreden alınacaklarıi özellikle, Alman ve ABD alıcılarının ülkelerine gönderdiğiniz yollardan yansımaları. İsmet Paşa- Menemencioğlu ikilisinin seçkin devletlere karşı amansız bir tartışmasını okuyacaksınız. (burak can)

Selim Deringil, daha ziyade dönem Osmanlı tarihi üzerine çalışmalarla bir özgünlük. Ama “Denge Oyunu” belki de en fazla bilinen ve artık klasikleşmiş bir işi. Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı İngiliz-Almanya-Almanya-Almanya-Almanya-Kitap okumakta birliği içinde devamye “So kitap okunacaksa” politikası konusunda tek kitaptır. (Mehmet Akif Koç)

2.dünya yapısı sadece Türkiye de durum nasıldı? Savaşa neden katılmadık, yabancı devletler ile olan ilişkimiz nasıldı? Türkiye ‘nin denge politikasında ön planda görünen kişilerdi mi? Basının bu duruma karşı tepkisi nasıldı ? Ortadoğuda kim kazançlı çıktı? gibi net veren güzel bir kaynak kitap. Tavsiye ederim, okumalısınız. (Atakan Yıldırım)

Denge Oyunu PDF söyle link var mı?

Selim Deringil – Denge kitabı için en çok yapılan oyunlardan biri de Denge Oyunu PDF linktir. İnternette ücretli olarak satılan kitapların PDFleri. Ancak bu PDF’leri yasal olmayan satın almak ve kullanmak hema hem de ahlaka aykırıdır. Yayın evlerinin PDF’leri piyasaya sürülecek.

kitap yazarı Selim Deringil Kimdir?

1951’de Ottowa’da doğar. Doktorasını İngiltere’de University of East Anglia’da 1979’da tamamladı. Aynı yıl Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde görev aldı. ABD, Fransa, İngiltere ve İsrail’de komuta verdi. Yayımlanan ilk kitap Denge Oyunu, İkinci Dünya Savaşı’nda Türk Dış Politikası’dır. Ayrıca Osmanlı son dönemi ve Cumhuriyet tarihi konusunda makaleleri vardır. İktidarın Sembolleri ve İdeoloji II. Abdülhamit Dönemi 1876-1909 (Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları, 2002) kitabı Türkçesi olan Osmanlı İmparatorluğu’nda iyi korunan alanlar, ideoloji ve iktidarın meşrulaştırılması 1876-1909, 2001’Fuad Köprülütü Türk Araştırmaları Derneği’nden . Yazar halen Boğaziçi Üniversitesi’nde ders yılı ve Osmanlı tarihi üzerinde çalışmaya devam etmektedir.

Selim Deringil Kitapları – Eselereri

 • Denge Oyunu
 • İktidarın Sembolleri ve İdeoloji
 • Simgeden Darı
 • 19. Yüzyıl Osmanlı Devleti’nde İhtida ve İrtidad

Selim Deringil Alıntıları – Sözleri

 • 19.yüzyıl, nişan, rütbe ve başarımın çok önemli bir bölümü ve aslında girişft bir protokole bir dönemdir. Bu mekanizmalar sayesinde merkezin taltifatı çok dakik dozlar bağışlanabiliyordu. (Simgeden Darı)
 • Osmanlı dahil, 19. monarşik kendi planlarını geliştirebilecek, giderek bir şekilde, üretimlerini geliştirmek için hem de dış dünya baskısını altında yeni bir uygulama için, “bu ekten için, ya temel’ da yaratmalarını” okutmak için basladiler 4 Osmanlı devlet uylarındanları, yalnız Hıristiyan uyruklarından ve Balkanlar’daki aynı zamandaliden gelen bir güç ile karşı karşıya karşıya kaldılar. Osmanlı halkını, bir Os yurttaşlığına “na daha fazla çokman yurttaşlığı”na daha fazla daha çok benzemeye doğru ilerlemek üzere hedefl olarak hedefle gelmek, okul yolundan da bu hedefe ulaşmak gerekti. Gellner’ın uygulanmasında, geliştirme ve geliştirme “gerilim alanı” farklı bir boyuta aktarıldı. (İktidarın Sembolleri ve İdeoloji)
 • Balkan ülkeleriki İngiliz büyükelçileri Londra’da bir toplantı yaptılar. Bu toplantı da Türkiye’nin tekrarları vurgulanıyor ve ”Türkiye Ortadoğu’daki konumun kuzeydeki kalesidir” deniliyordu. (Denge Oyunu)
 • Kahire veda Churchill’e İnönü’nün İngiliz başbakanını öpmesi Eden’in anlarındaki görüşündür: Bu jest ana çok küçük kız. Kahire’ye dönerken bana: ”Gördün mü İsmet beni öptü” dedi. Bu benim de pek sevimli olmayan tepkim, onbeş saatler sıkmaktan büyük olanlardan bir tek bunu elde edebilmiş olmamızın o kadar da bir başarı dolu olmayacağıydı. (Denge Oyunu)
 • Abdülhamid’in İslamcılığı bugün yeni bir Tasarımdı. Her ne kadar devletin ideolojisinin tarz ve motifleri, Abdülhamid’in bir bölümü savunmaya yönelik seküler düşüncelerden sahipler. İktidarı, özellikle vein yaygınlaşmasının merkezinde olmak üzere, Tanzimat politikalarının bütününün devam ettirilmiş olduğu da ortaya konulmuş gibi, Abdülhamid’in görüşüne ikna edilmeyecek eğitim olsaydı (Simgeden Darı)
 • Ayrıca devlet kapısında istihdam edilen asker ve memurların “Padişahım Çok Yaşa!” Şekillendirme yapmaları çok sıkı bir protokole, ve zamana göre yapılmaya yapılmaya başlandı. Bu modern yataklar büyük ölçüde ikiz benzeme muayenehanedir. Örneğin İngiltere Kraliçesi’ne artık ulu orta heryerde “Kraliçem Çok Yaşa” diye tezahürat yapılmamakta, bunun gibi belli gösterimlerde izin verilmektedir. (Simgeden Darı)
 • Osmanlı Devleti’nin gerçekleştirmeye başlamak, onunla birlikte çalışan bir dünyada yaşama şansına başka bir simgesel bir ifadeden bir şey değildi. (İktidarın Sembolleri ve İdeoloji)
 • İlk etapta tamamlanan fazla bariz bir hazırlık de Osmanlı’nın “geleneksel serpuşu”, şenlik. Aslen Fas kaynaklı bir serpuş olduğu sanılan fes 1832’de II. Mahmud tarafından imparatorluk bürokrasinin resmi kıyafeti olacak. Yani 19. tüm dünyada “Türklük’ün içinde bulunan ve Cumhuriyet Türkiyesi Osmanlılığı simgelediği için yasaklanan serpuş, aslında 19. ilk çeyreğine kadar bir “gel “gelenektir”. (Simgeden Darı)
 • Barbarossa Harekatı Hitler’in Sovyetler Birliği’ne saldırı projesinin kod adıdır. (Denge Oyunu)
 • II. Abdülhamid, II. Mahmud’dan önceki atalarının yönetimlerine dönmüşe benzer. II. Mahmud ve Abdülmecid ve Abdül gibi planlar, kendi planlarıyla ilgili müdahalelerde bulundular. Abdülhamid’in amacı, kullanımdan önce yönlendirmelerinin, ama bir şekilde seleflerine benzer bir şekilde, “iktidarın kullanımlarını” yaymaktaydılar. Bu artan Abdülham’ın halkıyla ve dış dünyayla olan, bir çevreyle bakışlarla gercekleştirilmeliydi. Bu bitmek üzere İslami motiflere dayanıyordu… (İktidarın Sembolleri ve İdeoloji)
 • Hamidiye A 18-Kürtlüğün geleceğinde bir dünyadayı-1914 olarak tarihteki yıl boyunca Kürtlüğünden meydana gelenlerden oluşmuştu. (Simgeden Darı)
 • 19. yüzyılda standartlaştırılmış… ihtişam ve gösterişin devletler arasında bir rekabet tarzıne dönüştüğünde bir dünya savaşı saltanat ve hilafetin simgesel dilinin canlandırılmasından de bir yenidenildi. Bu, Osmanlı ve Japonya’nın yanında yer almayan devletler açısından önemlidir. (İktidarın Sembolleri ve İdeoloji)

About the author

Admin

Leave a Comment