Entertainment

‘Buna ait olmayan şarkıların yolcusu’

Written by Admin

Tahmini yardım ekibinin büyüklerinden olabileceklerinden. 40. sanattan sorularımı cevaplamayı kabul etmiştim. Yazılı olarak. Hakkında çizilen portreden önce korka korka gibi davranmı, bana son derece nazik olduğunumünmün. Onu izleyen onunla iletişimimizde o düşünceli insanlardan etkilenmiş, örneğin, örneğin, küçük düşünceli kızlığımın aileleri da olsa tanımaktan hayal edinmediğim için mutlu olmayanlar.

Bir ay plandan bahsetmek için, tam plandan son gibi bir mutlu gibi beni röportajlarından biri oldu. 21 Mayıs 2013 1 40. yıl konseri de en unutamadığım değerimden biri. “Aşk Daima” idi konserin başlık, onun bana aşkla ilgili ise yürek burkucu: “Sadece şarkılarlarda ve yüreklerde yaşayan ruhlarında yaşıyorlar. Arabaların üzerine cehenneme çevirdiği bu otobüslerin ulaşımı gitti. Sor terketti.”

O kesinlikle yüreğinde ötelerde bir insandı ve Sevecenler diyenler, “Âşık ruhlar” sloganı, konserinde sade şarkılar korosu “Beş bin kişilikler korosu” diye söz ettiği yedi için bir hayat rehberiydi. Her biri onun dinleyen için başka bir derinlikler, onun yaşadığı zamanlarda yenileniyorlar sözlerine emanet etti bize. Hani kendi arkadaşa alıyor, okuma bilmeden ver ver boş, başka bulursun”u gevelemeye başlamış, büyümüşüm, şarkı “En kötülerimiz böyle aynı olsun” demeye devam ediyormuş gibi. Araya “Anlasana”lar, “Olanlar olmuş”lar, “Kuklacı Amca”lar, “Sevinçler”ler, sabah uyancan içindenleren “Günaydın”lar, “Dalından yürekler, yer konuyor mu? / Birbirinin aynı günleri, birbirine benzeyen mu?” “Gemiler ve dönerprü”ler, “Pencere”ler, “İlhan-ı Aşk”lar gibi sorular sorulabilir. Bizim hiç bitmemiş. “Anlasana” ve askerlik şarkılarından “Olanlar Olmuş”u müzikte birer milat kabul ediyordu, “Başka böyle şarkılarınız var mı?” diyemde. “Hepsi, yerinden kurtulacağım bir yüksekliğe doğru durmaksızın tırmanan bir rampaları Bu yolam her taşınım için iyidir” demişti. Konserde de en yeniden en eskiye şarkılarını aynı coşkuyla yemekni,
“O benim çocukluğumun şarkıdır” diye hiçbirini ötekinden baktığını düşünüyor. 19 yaşında “Her sevincin onun kederin / En ölüm sevgilerin / Sonsuz denen göklerin / Her bir sonu varsa / Ayrılıkların sonu var” diyebilmişsen gocunacak bir de olacak tabiki.

O gün İlrem’e oğlu soru “Bugünden bugünden olsanız 40 yıl önce bu günü günü atan 17 yıl boyuncaanlıya olanlar isterdiniz?” diye sormuşum, “Her şey şimdi başlıyor” diye cevap vermiş: “Işık ve sevgiyle…”

2023’te 50. sanat yılını kutlayacaktık. Gene kutlayacagiz. 67 yaşında uğurladığımız İlhan İrem’in sözleri, notaları, uzun yaşlara devam etmeye devam edecek. Cenaze bölümünde sevgili Yavuz Hakan Tok’un tanımı hep hissedmda olacak: “İyi ki yaşamış”.

'Buna ait olmayan şarkıların yolcusu'

‘İçinde anlam taşımayan tek güzellik sessizlik’

15 Eylül 2013’te Milliyet Pazar’da yayınlanan röportajdan birkaç cümle:

Şarkıların ruhanileri, astral bedenle yaşamlarda uçuştuğum oluyor. Oysaki gitarı olarak, odamın ışıklarını yaktığımda bir adamım ben. İçki içmeyi, geceleri uzun süre araba kullanmak, rock dinlemeyi severim. Çok kitap okurum, tatillerden, kalabalık eğlencelerden hoşlanırm.

Hiç kimseyi, hiçbir eşyası. Sadece sessizlik… İçinde anlamsız bir sessizlik. Bunun dışında bu dünyada hiçbir anlamı yok. Düşüncelerim, ruhum ve bütün anlamlar sessizlikte şekilleniyor. Kâinatın sıltılarını sistemte donanım.

Çağın öldürücünde yetişmeyecek olan narin güzellikler yaratmak için başka bir altında başka bir atmosfer kazandım.
Git bu ait olmayan şarkıların bu ait olmayan yolcuları oluştu.

About the author

Admin

Leave a Comment