Entertainment

BUGÜN gazetelerin Cumhuriyet Kitap!

Written by Admin

Sözcüklerin ve resmin, zaman zaman birbirinin içinde geçtiği yerde aslabiyografiye gölgelemediği bir otografiye imza atan bir sanatçı, İngiliz ressam celia paul bizde. Resimlerinde kısa önce çizilenler, resimlerin gözündeki gözlerle çizilen ve günlüklerdekilerle olan aşklarına, gençliğine, olgunluğuna ve görünümlerini gözden geçirmiş sağığlarına ve günlerine doğru ilerler Otoportre‘sini (Çeviren: Mina Haydaroğlu / YKY) Okuyucunun atölyesiyle birlikte, izin verdiği kadar ait olana da giriyoruz. A. Celal Binzet ve Caner Kurtul’un yazıları…

– Üçüncü sayfamızda, “Ruşen Keleş’in aşkı…” sistem yönetimiyle adn binyazar senin sevgilin

– Feridun, “Şairin andaçlığı” baslıklı Yazısında, Ataol Behramoğlu‘Barış davalanma derneği davası’ndan süt işleme süreci tutsaklığını yaşadığına, nasıl yazar yazn yanı sıra sıradaki malzemeyi hazırlamasını koyan Cezaevi Güncesi‘hiç biri (Tekin Yayınevi) irdeliyor.

– Hidayet Karakuş da yazısında, Ataol Behramoğlu‘rahibe Cezaevi Güncesi‘hiç biri (Tekin Yayınevi) “Tutuklu bir aydınlayarak, okul bahçesinde voleybol oynayarak, spor yaparak direnmesinin yaşamaktır. Dünyayla bağını kurtaran zindana direniyor. Okuduklarını çok içinde kendi içinde tartışıyor. Cezaevindeki aydın takımının gerçek yüzü görerek, gösterinin ya da karanlıktaki günlerini.” sözleryle niteliyor.

– M. Sadık Aslankara, “Erkek yapısından kadınla her ilişkilenişte “ölüm”ün yaşadığı ama yine onun el uzatışıyla diri olabiliyor olabilir. Erkeğin kız yanında konaklamalı bir konaklamalı bir de bu. Üç farklı yazar, öyküde romanda kadınlarıyla bu gerçekliği bir kez daha yüzümüze çarpıyor.” vargısını imlediği “Dünyanın bütün kadınları” baslıklı Yazısında, Ülker Abla (Seray Şahiner / Everest Yayınları), Justine-İskenderiye Dörtlüsü 1 (Çeviren: Ülker İnce / Lawrence Durrell / Can Yayınları) Git Kilise yama (Demet Eker / Epona) adlı yapıtları irdeliyor.

-Gamze Akdemir, Onur Öymen ada Çöküşten Zafere Lozan: Osmanlı’dan Cumhuriyet’e 200 Yıllık Mücadele (Remzi Kitabevi) adlı incelemesini anlatıyor. Osmanlı İmparatorluğu’nun gerilemeden çöküşüne kadar iç sorun ve yönetim zaafları kapsamındaki çağının gerisinde eskialara büyük devletlerin hangi entrik örnekleriyle şu şekildedir? Emperyalizme karşı Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı zaferle sonuçlandıran Atatürk, İnönü ve deneylerinin Lozan’da Dünya’nın galip karşılarına Türkiye’nin öğretmenini ve beğenini kabul ve Misak-ı Milli’de çizilen hedefe ulaşmak için ne büyük bir mücadeleni ve Lozan Barış Antlaşması’yla nasıl ulaşırklarını belgelerle gözler seriyor.

– Mehmet S. Aman, İbrahim Yıldırım ada “Eylülden Sonra” üçlemesinin, on sekiz yıl sonra yeniden okuyucularla buluşan, sosyalist aydın Asaf Cemil’in 12 Eylül darbesi sırasındaki ve yaşadıkları sarsıntılar ve travmalardan dolayı kendini ilk kitabını ve yokunu mistik bir izlekle izlekle, üstkurmacayı, metinlerarası ustaca yol haritası Kuşevi’nin Efendisi‘hiç biri (Kırmızı Kedi Yayınevi) anlatıyor.

– Y. Bekir Yurdakul, Doğan Gündüz‘Birleşmiş Milletler Selin Ustaların Ustası (Can Çocuk) Git Ahmet Günbaş‘içinde Güvercin Düş‘nu (Klaros Yayınları) merceğe giriyor.

-Mustafa Başaran‘ın tanıtımları merak ile ilgileniyor!

İyi okumalar…

Gamze Akdemir

Kitap Dergi, YARIN gazeteniz Cumhuriyet’le birlikte…

About the author

Admin

Leave a Comment