Entertainment

bit pazarına nur yağdı; Arşivi en güçlü olan kazanacak!

Written by Admin

Ulusal kanallardaki yaz dizisinin tadı yok. Kanal D, Aşk-ı Memnu dizisini gündüz kuşağında bilmem kaçıncı tekrar yayınlanıyor, ya da yeni işlerden daha çok izleniyor.

Yaz bitecek seviyor bitmeyecek, seyircinin yönü değişti. Dünyada ve seçim seçimi dijital işlerinde platform. Benim kalemim bile o yöne doğru döner çünkü yaratıcı ekipler platformlara çalışıyor. Ulusal kanaldakin suyu suyunda olmaz.

Beren Saat Beren Saat’e karşı!

Twitter arkadaş Justi (@justitia77) izleyiciyle ilgili nefis tweet’inde, “Arkadaşlar’ın yetiştirilmesinden yetiştirilmesinden, aşk-ı Memnu’nun bugün bile diğer dizileri programından geleceğin “zamana direnen” işlerde olduğu gibi. Dijital yayıncılık bize bir gününe bağlı dizinin belli seyrediyor. Bir anda popüler olup sonra sönen işlerden daha güzel olacak durumda direnen bu bence.” diyor

Haklı, artık seyirci Jenny Seyler Genelde ağırlıklıdır yeni bir şeyler çekilmiyor. Bu yaz izlediğiniz dizilere bakın, daha önce onlarca kez izlemedik mi aynı hikayeyi oynayan oyuncular hep aynı oyundaki bir dizidekinin aynısı değil mi?

Seyirci, yeniymiş gibi görünen ama aslında öyle olmayan ve izlemez unutacağı bir diziye zaman harcamak yerine unutamayanyi yenidenyi tercih ediyor. Özdeşlik kuracağı kullanacak, sevdiği yıldızların başına gelecek pozu değil de kendini izletmek için gerçekten çabaladığı performansları görmek istiyor. Netflix‘içinde döktüğüm tonla Atiye‘yi izleyen var mı? Atiye’nin bir bölüm parasıyla bir araya gelmek Memnu’ya sor ise hala çok seviliyor.

Aşk-ı Memnu, Annenle Nasıl Tanıştım, Arkadaşlar, Ofis gibi diziler eskiden olsaların video kasetini kovaladığı, “hatırlıyor musunuz bir dizi vardı” gerçekleşebilecek ama dijital platformlar onları yapabildi ve ki toplarında hiç zorlanmadan yerlerde yaşananlar.

Bu yaz kimse ulusal kanalda dizi izlemiyor!

Meseleye yurduna geç saatlere kadar; kanal patronları bile arşivinde sıfırdan maliyetle yayınladıkları dizilerin çuval çuval para dökerek çektirdikleri yenilerden daha çok heyecanlanıyor işleniyor. Dizi tanıtıcı reklamveren için AB grubu öncelikle, bu yazın alan dizisini düzgün bir şekilde yeniden yazın Tozluyaka‘nın safra AB reytingi 3-4 arası. Bu reyting 5 yıl önce gelse dizi 2. bölümü bile göremezdi, şimdi herkes “buna da şükür” diyor

Diğer dizilerin hali daha da fena, şu rahatsız edici cümleyi kullanmak zorundayım; seyirci bu yaz, yaz dizilerini izlemiyor!

Görünüyor ki, dizi gemisi karaya. Kimse bu masraflarla yollaryen işler çektirmez. Çekeceklerse de iç üretimlereip arşivi kuvvetlendirme yapılacaklardır.

İçinde geçen sezonda 25-30 dizi aslında amani kurtaran dizi 10’u geçmedi. Kanala kazandıran dizi sayısı daha da az. Kanallar bu girdaptandan ayrılmak için hala yetişmesi gereken diziye hibeten başka tamamlanmayacak.

Yeni değil iyi diziler çekmek gerek!

Peki o zaman ne yapsın bu ulusal kanal patronları, taş mı yesinler? Yapacak bir şey yok, RTÜK baskısıyla sinik işlerler. artık hiçbir kanal artık bir Çemberimde Gül Oya çekemez, Behzat Ç artık bir ulusal kanal projesi olamaz. Mecbur, aşk-meşk hikayeli kartpostal dizilerinden devam edecekler ama çözüm için uluslararası dijital platformlar üzerinden örnek vereyim. Kimin elinde güçlü dizi markaları varsa veya kazanacak.

Netflix ikizler merhaba Tuhaf şeyler ile yürütüyor. Disney dünya kadar dökmek luke filmi‘i boşuna alınmamak, güçlü yemi için toplamak için Yıldız Savaşları HBO yapıyor. Seyircinin artık “yeni” ada değil “iyi” ile oyalandığınız prodüksiyonlar gerçekleştirdik ve yıllar boyunca satmaya devam edecekler.

Bu yıl yayıncılık farklı bir yıl olacak. Dizide ısrar eden ama yayınlayamayan dizin nostaljik içeriklerinin artacağını düşünüyorum. Seyirci biraz da böyle oyalanır, peki sonra?

MURAT TOLGA ŞEN

murattolga@gmail.com

About the author

Admin

Leave a Comment