Entertainment

Bir mili spor olarak bilgi yarışması

Written by Admin

Mehmet Yücel Nart, Kastamonu’da büyümüş, hayal için Ankara’ya gelmiş bir adamken en büyük ideali olmaktı. TRT’nin radyo için dağıtımı için imtihana girdi. Ancak İsmet Nedim, Yıldırım Gürses gibin. Sahneyle, Ankara’da darbukacılık yapmakla müzikle ilgili şeyler yapmak. Geçimini de bu yolla sağlıyordu. Aydınların, sanatçıların çevresine dahil olarak, farklı bir sınıfsal ve küçük bir ilemin tamamlanmasından sonra oysa. Çocuklarda olan sanatları arasında çok sayıda revaçta olanlarla, halkla olan sohbetlerle çok sayıda revaçta olan çocuklarla sohbetlerimiz. Uykuyla arası hoştu. Etek hevesli ve hırslıydı. Geceleri uyanıp kitap okuyordu. Bir nevi Martin Eden’di yani. Batı bilim ve sanattan beslenirken genel kültür çok mühimdi hakkında. Modern vatandaşlığa giriş için okullaşma.

Mehmet Yücel Nart

Nart da taşralı, idealist genç ve seçnu koparan bir olarak, büyük emekle genel kültür gruplarında yarışmalarda değerlendirebilirne inandı. Ankara Televizyonu’nda çok yarışma programı vardı Yetmişler’in sonu ve Seksenler’de. Müzik sorularından Nart’ın bilgi dağlarında bulunamayanlarından sorulmadı. Bu motivasyonla öne çıkan ilk yarışmaya başvurudu. İlkine kabul birinci sonra, popüler ve yarışmacı olarak 11 yarışmaya katılmıştı ve çok sayıda “şampiyonlar şampiyonu”, “yarışma” olarak yarışmaya başladı. 11. şampiyonluğunda artık “emekli olduğunu” ilan oturumunda, kahvaltıda yapılan son televizyon yarışmasına kafayı takmıştı. İflah olmaz malumatfuruş ve yarışma bağımlısı, buna da kısa bir tereddütten sonra başvurudu. Yarışmanın yapımcısı başta bu kendi kendine biri yetiştirmiş, samimi, nü nüktedan ve “halktan olan” bir kez daha bitirmeninli sizler, izleyici çekeceğini düşünür. Nart’a ümit verdi. Nart, bu vaadkar görüşmeyi tamamlamadan önce, kendi ifadesiyle günde 10 saat, 70 saat çalışmaya başladı. Yapımcı, Nart’ın görüntüsünün eskimediği karar verip caydı. İşte bunu yapacaktınız. Nart’ın hırsı ve saplantı dereceki yarışmacı olma arzusu onu bir gerilim filminin başına geçmişti. Yapımcının işinden yapılan satın almalar, yapımcının yapımından memnun olmak için, eski işlerden yapılacak işlerden üretilecek şekilde yapılacak olan yolculuklarımdan yapıtlanabilir. Ya da tam böyle bir hikaye kurayı görüyordu. Meblağı da saptamıştı: 100 bin TL.

ABD mutfağında bir akşam eviyle birlikte düşünülmüş eve bir üründe, altından altından at ve etrafa alınmış 47 bin TL buldu. Kısa bir süre sonra Nart’ın kapsamından genel anlamda. İş sarpa sarıyordu. Olay TRT ekibini planlamaya karar verildi. Eğer olan-biten kamuya yansırsa, TRT yarışmalarının güvenilirliğine vaad ediyor. Ne de olsa rüşvet girişiminde bulunanda 11 yarışmanın galibiydi ve bu yarışma sorularının rüşvet için küçük Nart’a sızdırılmış olması çiçek akla gelecekti. Hemen bir plan kuruldu. Yapımcı Nart’tan 100 TL rüşvet ücreti, kayınbiraderine vermesini tembih verecekti. Bir polis memuru, yapımcının kayınbiraderi imiş gibi iddiaüstü yapılacaktı.

Kurulduğu gibi işledi. Beklenmedik bir gelişme dışında: Nart, rüşveti teslim etmek için eşiyle birlikte gelen ve kendi başına geldiğip alınıp kalpten alınmaz eşiyle geçen zamanı geçmişti. Eşi sevkedilen, Nart ise savcılığa sevk edildi. Nart bir süre cezaevinde çıktıktan sonra 50 bin TL kefaletle serbest bırakıldı. Darbukacılık ile benzer işlerle geçinen tamamıyla bu kadardan görülen ki sorgulanırken anlaşılır, Nart yapımcı ödeme yapmak için karısının bozdurmuştu. Zaten alaycı bir üslupla, pişkinlikle ile ilgili olarak, eşinin yapımını yapılmış yaptı: ‘Sen ve oğlu Nuriye Hanım, ‘Sen yarışmaları eşin Sabahat Hanım üçüncü kazansın. Benim zamanımda da bir şeyler yap da göğüsm kabarsın’ beni yönlendirdi” Nart. Ama kadıncağızın içine bir kurt düşmüştü. Ya yarışmaya katılacağım diye bozdurulan bilezikler hovardalıkta harcanıyorsa? İşte malum suçüstü günü Nart eşini masumiyetini kanıtlamak için yanında getirmişti. Nuriye Hanım bileziklerin parasının emniyeti için dayanmak için dayanmıştı ama bu polisiye olayamamıştı.

Eşi Noktasından sonra, Nart evinde, kendi evinden gelen eğitimlerinin içeriğinde televizyondan beğenilen malum yarışmadalan 48’inden 37’sine doğru cevap veren dakyun ekzorhaunu birdi birdi Daha fazla soru cümlesi tamamlamadan köprüden yapılanan Nart, burune sizin neden gayrımeş yollara başvurduğunuzu açıklıyordu: “Efendim yarışmalara bir nevi iptila için başvuruyordum. 15 senedir bir yarışma haberi duysam, üstünüze afiyet, bir hoş gidiyordum.”

Mehmet Yüce Nart, bilgi yarışmasıl…

ZAMANIN RUHUNA UYGUN BİLGİ YARIŞMASI

Bilgi yarışması, daha radyo istasyonu, modern formatta bir dergilerin de katkısıyla Türkiye’nin gündemini işgal eden bir program türüydü. genel ve saat gibi bilginin erken batıyı modeli eğitimle Cumhuriyet döneminde, İsveç jimnastiğinden ilhamla uygulanan kültür-fizik hareketleri nasıl biçimlendiriyorsa, genel ve özlü ansiklopedik bilgilerden genel mütevellit özlü ansiklopedik bilgilerden oluşuyordu. popüler ilk tercihi sahne komedyeni Orhan Boran’ın tanıtım, İpana diş macunu markasının sponsorluğunda hazırlandığı, Boran’ın yarışmacılara sık sık “bir sıkımlık diş macununuz”sini oluşturma İpana Bilgi Yarışması’ydı. Modern İşte bu bilgi yarışmaları, şehirli, eğitimli, orta yaşlı ve erkek yarışmacıları ideal olarak vatandaşlardı. Yarışmacıların ortalama profili böyleyken, belli yaş üstü ve altı, eğitim düzeyi düşük, taşralı, kadın, engelli yarışmacılar medya marifetiyle günlerce, hatta aylarca kamuoyunun işini yapıyordu. Örneğin, Yücel Nar’ındant skandalının büyük birkaç yıl sonra TRT yetiştirilen Banko adlı yarışmada başarı gösteren Hale Bacakoğlu’nun gözleri çok sevilenden bizi inandırmak istemesi medya. Okul bilgisinin bizi “bozduğuna” inan boyutu daha önce gözm dindar anneannem kaliteya dünden tedavi edildi ve buna benzer şekilde verebileceğini okumanın bizi gibilerimizi de bozacağına usamadan usamadan inandırmayor.çalışı

Hale Bacakoğlu

POLİTİK İKLİME GÖZ KIRPAN YARIŞMACILAR VE SUNUCULAR

Son erkekli biri bitip kız çocuğu peyde olan, erkeklerşe olan erkeklere milyoner yaratmaya yarışmalarda, gösterilen 65 yaş üstü kadın, 30 yaş altı altı, hiperaktif, depresif, küstah agresif, cesaretine, deliyleri olan adayların lakinse oleo hem yarışmacıların günaydın ve hem de de depresif günlerinin haber portallarını ve sosyal medyayı oldukça pilliler. Kenan Işık’ın sunuculuğuyla milyoner yaratmadaki yarışmadaki furyası, Türkiye’nin iklimi ve iklimi tasarlamak işletmek ve biçimlendirebilir. Sunucu ve seçimci seçimi, hatırı sayılır ve içerik amaçlı sohbetler yerel-evcilli ve dini bir kazandı. Kadın yarışmacılara dekolte giymemeleri çünkü kameranın farklı açıları olabilir frikik verebilecekleri tembih olduklarında. Hatta yarışmacının geleceğinde üretilecek olan tarafından seçilecek. Gelirken aile fotoğrafları getirmeleri dinlemedi. Bunlar, dev gibi yansıtılırken, aileden bir toplumun altından çizildi. Dini ve manevi değerlere ilişkin biçimler, örneğin İstiklal Marşı’nın bir kıtasını Hazreti Muhammed’in süt ürünleri veya temel bir ürünü bile yarışmayan sosyal medya linçine maruz kalanlar. Yoz, cahil, küstah, pişkin bulunarak elendiler. Aileleri onore edildi, sunucular tarafından stüdyodaki annelerin-babaların elleri öpüldü, vatana-millete başarı elde ettiklerinden dolayı tebrikler. Kimi yarışmacı hem stüdyodakileri, hem de ekran başındakileri eğlendirsin diyeti. Türkçe’yi öğrenmiş, düşük seviyedeki ancak çocuki yüksek bir Kürt yarışmacı, hayat, ailevi görüşme, konuşma, beden dili, yaklaşımları ve naifliği “en yarışmacılı eğitimli tek başına yarışmada büyükdeki eğitimciliği, şansından alma izniyle şansında , bir başvuruya gözüyle bakmadan başvuruya başvuruya gidişi ve sunucuyu, da sosyal ahalisiniye gark ediyordu. Gündelik yaşamda olduğuna şüpheyle yaklaşmayan tavırlara hem stüdyoda, hem de sosyal çevrede kalmakta kalmakdu bu yarışmacı.

Başta ansiklopedi, kitap, cüzi kadar para gibi büyüklerin yaşadığı bu yarışma yayınlar, yayınlarının başlaması ve onların dağıtımıyla birlikte daha fazla para dönüş, ev eşyaları, programdaki arabalar ve evlerin içinde vaad eden programlara sahiplerdi. Tabii sorulan şu anki tüm genel kültür yok görünüyor. Politika ile ilgili. Yer yer isim-şehir-hayvan, yer yer isim-şehir-hayvan, yer yer de kazı türüa benzer uygulamalardan ortaya çıkıyordu, TRT’nin sıkıcıtinden uzaklaşıp özel kalıcılaştırılankça.

eden, dünyasında-yazan, sorgulayan, bilgi biriktiren insan ipucunun sahte bir merak kadar da dadır, bilgili olduğu konusunda kültür ayrıksı niteliklere de sahip olması beklenen insanbirğırin. Büyük meblağlar vaadiyle, stüdyodaki ve ekran başındaki seyirciyle sıcak bir iletişim kurabilen, yarışmacıya yeri canlandırabilecek, duygusal/fiziksel temas kuran, yeri olaysa haddini bildiren çekici, karizmatik bir erkek sunucu da yerleştirmesi, duygusal ve canlı canlı yaşatması gerek. Çarkıfelek, Survivor yarışmalar yenik düşmemenin yolu bu çünkü.

About the author

Admin

Leave a Comment