Entertainment

Bir anlaşılmaya bağımlı olmak – Kitap Sanat Haberleri

Written by Admin

oluşturulma Tarihi: 05 Ağustos 2022 11:31

Kendi bu kadar dürüst ve cesurca bakabilmek, onun kolayca başarabildiği bir meziyet değil. ‘Kopenhag Üçleme’nin son versiyonu olan ‘Bağımlılık’ için net bir örnek.

class=”medyanet-inline-adv”>

Yüzlerce yazar kendinden yola çıkarak büyümek temaını öyküler, roman yazmıştır. Ama pek anlamlı bir şekilde benzer bir bütçe seçeneği olabilir: “Çocukluk tabut gibi uzun ve dar, kendi kendine denemek mümkün değil.”
Savaşın saygın yazarlarından tove ditlevsen‘otobiyografik’te ‘Kopenhag Üçlemesi’nin ilk kitabı ‘Çocukluk’ta geçer bu cümle. Bu karamsar bakış açısına göre, fakir bir mahallede ağa yazaryi Edvin ve anne okulbeyle ilerleme yıllarını başlarken ilk cümlesi için ‘umut’ kelimesini seçmiştir. Zira hayat hep umutla baslar…
Tove Ditlevsen daha çocukken şiire merak sarmış, yazma tutkusuna çok erken çocukluk kapılmış bir kadın. Üçlemenin ilk çocukluğunu, derin bir hüzünle ele alıyor. Ditlevsen’in ‘Çocukluk’u hayran kaldığım hayal kırıklıklarının yaşadığı bu hayattaki hayatını göz önünde bulundurmak göz önünde bulundurun. Tutkusuz bir geleceğin üretilecek, sönmüş hayallerin içinde maddila da kıvranan işçisinden bir ateşli kızıdır. Ama Ditlevsen’in kalemi sömürüye hiç kaçmadan, alıştırma ve sahici. Kitabı elinize alır almaz bitiveriyor.
Üçlemenin ikinci kitabı’gençlik‘te 15 yaşından küçük yaştan bir çocuğunun, içinde bir türlü sığamadığı aileden kendi başına inşa etme çabasına ve iletleşmeyi gerçekleştirmeye neden oluyorsunuz. ‘Gençlik’ hepimize gelen bir kendini arama, hedefini belirleme ve türlü türlülerle ona yaklaşma çabasını içten bir üslupla anlatıyor. ‘Çocukluk’ okuldan daha çok hislere, ‘Gençlik’ okuldan ve anlaşılmak üzerine bir metin.
Üçlemenin, ilk iki kitaba göre ayrıntılı bir şekilde karanlık bir tünele ilerlememiz son genişletmenin in’Bağımlılık‘. kitap orijinal ismi ‘Hediye’, Dancada ‘evli’ anlamı geliyor. ama kitabı; yazının hem kendi yönlendirmesine hem de ‘bağlantısına’ vurgu yapan isminde kararmış belli ki.
İkinci kitap kitabı kitabı ilk kitabı yayımlatmayı başaran To’yi bu sefer ilk mezun olarak yetiştirilir. Kendi yaşından çok büyük, kültürden çok etkilendiği bir yayıncı olan Viggo F. ile ilgili, amacından bahsetmek mümkün değil. Hayatına yeni romanlar, yeni ve yeni evlilikler de sokan Tove, bir süre sonra derin bir çukura adeta düşer. Uyucuuştur cana canlanıyor ve Tove’nin gibi metin de biraz ağırlaşıyor. Yazarın zaten ve samimi olan üslubu, önceki kitaplarından daha bir dürüstlükle buluşuyor. Üç kitap aracılığıyla yazar kurduğumuz başarıdan, faydalanmaktan faydalanmaktan zevk alırız.
Kadın tasarlanırken yeniden tasarlanır bir şekilde yeniden ve yeniden yaratılır hale getiriliyor. Aynı zamanda bir araç içinde bir takım içinde tüm aşamaların içinde büyük büyük tahribatlara onun otobiyografisi eşlik eden aynı zamanda. Bir süre sonra bu, kendimizle bir yüzleşmeye de dönüşüyor. İnsana ulaşmalarının çabasının zor yolculuklarından bir kez daha sık teşhis edildiğinden emin olabilirsiniz. Ne çocukluğunun ne kadar küçük bir şey gibi bir yaşam olması sadece mutlu olması ilk kez bizim için değil, belki ama bu kadar güçlü olan otografilere de çok sik rastlamıyoruz.
Tove Ditlevsen Türkiyeli okurlar tarafından geç de olsa Monokl Edebiyat keşfedilmiş oldu. Monokl, da orijinal dili olan Dancadan Leyla Tamer’in üç çevirisiyle sundu. Yazının şiirsel üslubunu son derece ustaca, ustalıkla bir çeviri. Bu aynı zamanda hem gerek hem de yayınevini kutlamak.

BAĞIMLILIK

Bir anlaşılmak bağımlı olmak


tove ditlevsen
Çevren: Leyla Tamer
Monokl Edebiyat, 2022
128 sayfa.

About the author

Admin

Leave a Comment