Entertainment

Beyoğlu sinemaları yapılandırmalarına yönelik

Written by Admin

1913 yılında Fransa’nın Strasbourg yüksek ve Türkler için sanat noktasındaki Odyssee bile kapandı. Üstelik Türkiye’nin 8. Başbakanı Şemsettin Günaltay’ın torunu Faruk Günaltay tarafından işletiliyordu. İşletme ihalesi başka şirkete geçince o da hayal oldu. Bir zamanların Emek Sineması gibi. Kayıplar, hayalperest kimse gibi yok sayılarak devam ediyor. Nabız ölçelim dedik çıktı, tekrar yola. Salgın döneminde, sokaklarda haber yaptık. Salonunu silmek ya da emekçisinin son vermek zorunda kalan işverenler. Halkın can damarı ama bizim tarafımızdan yanımıza dokunan, özellikle Beyoğlu’nda mevcut sinema salonları ile görüştük. Bayram geldi, neler yaşadılar yine kısa bir tur yaptık ve yaşıyorlar mı? Neler durumdalar, yinelendik.

BİR ZAMANLAR İSTİKLAL CADDESİ’NDE SİNEMALAR

“Ufalana ufalana kaç kuşak, bu yollarda” “Aldatıldık” şarkısı Türk pop üretiminde önemli eserlerdendir. Peki, aldatıldık, yoksa tekerlekli evde dünyaya ya da biraz gelelim, Anadolu “Silah icat oldu, mertlik bozuldu mu” mi diyeceksin.

Taşımalı sinema, yanar filmler, aynı andae giran, balkonlardan sarkan, yazlık sinemaların müdavimlerinden, hayallerimizde dünya çapında ve iyi ki yaşadığımız, yaşadığımız dediğimiz, pratikte bir gerçekte evriliyoruz. çevrimiçi, tabiri ile biçimlenen ama duygularımıza yanımıza, insan yakmaya biziyanımıza, bir yeni dünya, belki de biz istemeden kucaklamaya hazır. Birbirinden farklı platformlar, marka şirket, yeni transferler bizim Yeşilçam emekçilerinin de dünya çapındakiler, onca çalışmalar ile hiç vizyona giramayacak film gibi raflarda. “alaska frigo” satış için işaret tabelasına süzülen aşklar, vuran satışı gibi yüreğimizi ısıtmayacağı kesin.

NEREDEN NEREYE

Beyoğlu’nda sinema bir kültürdü ve geçmişe uzansak, onun kültür yumağı ve bu yumak içinde, sinema salonları: Saray, Yeni Melek, Lüks, Elhamra, Emek, Sinepop, Fitaş, Venüs, Site, Lale, Atlas, Beyoğlu, Beyoğlu Pera, Cinemajestic, Dünya, Alkazar gibi sinema salonları vardı.

BEYOĞLU’NDA KALANLAR

SİNEMAJESTİK SİNEMASI

Kuşak kuşak sinemacılar, aileden sinemacı, Dilbaz Ailesi. Hem yapımcıları, hem düzenlemeci, hem işletmeci. Oğlum içinde geçen filmde, biriken ekonomik sebepleri elektrik tüketimine uğrayan jenaratörlerin içine girde zor gidişe uğrayacaktı. 11 bin, 12 bin TL, elektrik borçlarını üç aylık olarak borç alarak ödeyip açtılar. onlara taze kan ise Bergen filmi oldu. Bir Sinepop, Bilardo ve Bowling salonuna çevrilmişti, Cinemajestic’de kısa zamanda, sinema salonu dışında kafe olarak kalmaya devam ediyor.

ŞAHİN DİLBAZ: Biliyorsunuz, geliyorsunuz ve görüyorsunuz. Şu içeri girenler 8.250 TL elektrik faturası geldi. Zaten kafe olarak hizmet verip, açıkcası günü kurtarıyoruz. Evet, beş hafta oynadı, üç hafta para kazandık, Bergen can, kan olabildik ama bu çözüm ki. Makinemin biri bozuldu, tamiri zor, zaten gelen seyirci, yeni araç karşılamaz. Şimdi yaz olumlu ama kadar bir ümitsizlik yaşamıyoruz dersek, yalan olur.

– Kültür ve Turizm Bakanlığından, sinemadan izlenen çocuklardan, sloganı ile bir proje başlatıldı. Ondan olumlu bir dönüş olmadı mı?

ŞAHİN DİLBAZ: Afacanlar, Kuklalı Köşk,tık ve 5 TL film, 2 TL Su, 3 TL oynatılacak ama sonra bu rakam ödenecek, ümitsiz ama kurtarmadı. Sinema ile yaşayabilmesi için bir projeydi, faydalı bilgileri artırmak için faydalı olacaktır. Biz, kendi çapımızda, halkımız yapıyoruz. Filmler, indirimli pazartesi, perşembe. Takipleriniz, muhakkak görecekler. Üniversite için harcamalar için bilet uygulaması yaptık.

Beyoğlu Sinemaları 20 gün, kapatıcılar, Fitaş ve diğer salonlarda tatilde. Cinemajested Demirören açık gözük de neler oluyor, bir de pek çok sınava girişte olmalısın, makinistine sorduk.

– 60 YILLIK Makinist Ali Koçoğlu: Nerede eski film, eski izleyici. Beyoğlu’na gelen arabadan gelen parfümün kokusundan, önce sokakta duyulmaurdu. Konuşmasını, oturmasını, izleyicisini seyirciden yok, iş from yok. Dünyada ve Avrupa’nın artan oyunları, bizde iş yapamıyor. Kaliteli yok film. Müslüm Gürses, Bergen çok iyiydi. Seyirci ile buluşabildik. Bu tarz filmlerin olması lazım. Keza yeni çekimlerine başlanan Neşet Ertaş’ın anlatacak filmden de ümitliyim. Bayram haftasında, Marvel serisi Thor: Aşk ve Göksü iyi giriş yaptı. Elvis Top Gun izliyor, bizde bekleniyori. Durum hiç iç açıcı diye göremiyorum. Ama mücadelemiz devam ediyor. Tekrar tekrar, iki gün indirim günlerimiz var, isterler ve yaşatsınlar! Eğer sinema ısırırsa, Beyoğlu’nda kültür ısırır!

About the author

Admin

Leave a Comment