Entertainment

Ali Mahir Başarır ‘Suriyeli öğretim dağıtılacak kitap’ ihalesi gerçeğini açıkladı

Written by Admin

CHP Mersin Milletve Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanlığının da ihaleyi 21 ileb ile ifade edilen ve eğitim’ yapılacak dağıtılacak kitapların ilgili bir açıklama hakkında bir açıklama.

Mersin Milletve Ali Mahir Başarır, Milli Eğitim Bakanlığı’nın da seçimini 21/b ile “124” milyon “kili, oğul”, “2022-2023 “2022-2023 CHP Eğitim-Öğretim zamanında için ders kitaplarının baskı ve satınalma tasarımı. ” ihale 21/b yani sistem sistemi ile döşeme gündemmine taşıdı.

KPSS SKANDALINDAN SONRA İHALE SKANDALIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ

Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’ndan tercih edilen ihaleyi Başak Matbaacılık A.Ş’nin satın alma ifade eden CHP’li Başarır, “21/b ile yapılan tatbikat hemen hemen bakanlığı sarılmış durumda. Artık açık ihale usulüi bir durum, 21/b istisna usulü ihale ise temel hale getirilecek hale getirilecek. KPSS skandalından sonra şimdi de Milli Eğitim Bakanlığı’ndaki ihale skandalıyla karşı karşıyayız. Eğitim dağıtılacak olan ders kitaplarını ve hakemliği 21/ dağıtılacak. dedi.

SAYIŞTAY BAŞSAVCISI HANGİ SORUŞTURMALARA İZİN VERECEK HEP BİRLİKTE GÖRECEĞİZ

Milli eğitim bakanlığı’nın son ihalelerinden biri olan “2022-2023 eğitim-öğretim yılında suriyeli hedef için dersler Kitaplarınıver Baskı Da ğtım Sathi ğing Yine 21bilek BeDin BeD. Başarır, “Bu ihalede tek Protokol Başak Matbaacılık verdi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Başak Matbaacılık nasıl bir ilişki var ki sürekli ihaleleri bu şirket alıyor? İncelere gönderilecek olan yol kitaplarının baskı ve inceleme işinin nasıl bir acelesi var? Burada Bakanlık tarafından öngörülemeyen durum nedir? Merak ediyorum doğusu. Bizler kamu ihaleleri rekabet ve şeffaflık hemen uygulanmaya başvurulurken her bakanlık şaibeli kamu ihalelerine imza atıyor. Ayrıca bu ihaleler hakkında herhangi bir şey hakkında düşünülemez. Şimdi bir Sayıştay Başsavcılığı’na AKP’li bir isim tanımlama. Şimdi bu Sayıştay Başsavtay hangi soruşturmalara izin verecek hep birlikte uğurlanacak” dile getirdi.

CHP’i Başarır Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in yanıtlaması istemeyle verilen önergesinde;

“Milli Eğitim Bakanlığı, 07.07.2022 tarih, 2002/666067 ihale konuları, “2022-2023 Eğitim-Öğretimlerinin nihai hedefi için kitaplar baskı ve satın alma seçimleri” adı altında Kamu İhale Kanunu’nun 21/b sayfasından seçim ihalesi yaptı. İhaleyi daha önce Milli Eğitim Bakanlığı’ndan satın alınabilir olan Başak Matbacılık Hizmetleri İthalat İhracat A. Ş. 124 milyon 152 bin 593 TL bedelle artıyor.

Başak Matbaa’nın daha geniş Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınmış raporuna göre 2020 Sayıştay yansımış ve alınmış olduğu ihalenin 21/b ile yapılmasının usulsüz olduğu kanaatine varılmıştır” açıklamalarına yer verme şu Sonculuk yanıtlandığından alınmıştır:

1- sayıştay’ın daha önce de başak matbaacılık’ın bakanlığından almış olduğu gibi ihalenin 21/b il-yapılması konusunda Usulsüz ictu ğtirisi Varken, söz konusu yaklaık 124 mily’lüuleuzi ictuştiri
2- 21/b ile yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin, ne gibi bir acil durum içindedir?

3- Yapılan 124 milyon TL’lik ihalenin, Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinden mi yoksa AB fonlarından mı mı?
4- Mili Eğitim Bakanlığı’nın sahip olduğu ihalenin 21/b ile gözlenmiştir. Bu kadar çok gençnin rekabet ve indirimlik ile gelişmeyen 21/b ile yapımının yönlendirmeleri mi?

5- Başak Matbaacılık, hangi özelliklerden dolayı sürekli Milli Eğitim Bakanlığı ihalelerini içerir? Başak Matbacılık, diğer matbaacılık açısından farklı bakış açılarından mı?

About the author

Admin

Leave a Comment