Entertainment

Aleyna Tilki ile düet yapan Selda Bağcan kimdir? Selda Bağcan eşi kimdir, evli mi, kaç yaşında?

Written by Admin

Aleyna Tilki ile düet yapan ünlü Gökhan Türkmen’i seçen çok sayıda genç yetenekli usta kullananların o çok değerli bir yerde Aleyna Tilki’yi Türkiye’de kullanılan çok sayıda kişidir. Peki Aleyna Tilki ile düet yapan Selda Bağcan kimdir? Selda Bağcan eşi kimdir, evli mi, kaç yaşında? Ünlü oyuncunun hayatı ve ulaşımı haberimizde…

SELDA BAĞCAN KİMDİR?

Selda Bağcan 1948’te Muğla’da geldi.

Türk halk müziğinin ve bir protesto gösterisinin başında gelen reklam olan Selda Bağcan, müzika fakültelerinden 1971’de Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Mühendisliği programından başladı. Çıkardığı ilk 45’lik, bir milyon kişiden dolayı satılınca, meslek olarak seçmeye karar verdi. Türkiye’de ve başta Almanya olmak üzere dış dünyada çoksayıda konser verdi. 1972’de Bulgaristan’da Altın Orfe Festivali’nde Türkiye’yi temsil etti. Özellikle sol partilerin ve satın alma işlemleride konserler verdi.

1980 askeri darbesinin üretimi sınırlanan sanatçının heyecanlanması. Hatta 24 Nisan 1984’te tutuklanarak, hapse atıldı. 1987’ye değinilen pasaport için yurt dışı konserlere ara vermek zorunda kaldı. 1986 yılında, yurt içinden çıkamayana, Peter Gabriel tarafından Womad Vakfı’nca Dünya Dans ve Müzik Festivali plağında bir şarkıyla yer aldı. Aynı vakfın yararlanın 1987’de yeniden pasaport alabilen, 13 Haziran 1987’de Rotterdam Sanat Festivali’ne, 19 Haziran 1987 Womad ve Glastonbury Festivali’ne, 20 Haziran 1987 Jubilee Bahçeleri’ne (Londra 25 Haziran 1987) ‘de Earls Court Festivali’ne (Londra), 26 Haziran 1987 Capital Radio Festivali’ne katılarak bir dizi konser verdi. 1988’de dört ay Batı Avrupa’da konserler gerçekleştirdi. 1989’da ve 1990’da tüm Türkiye’yi dolaşarak halka açık ücretsiz konserler verdi.

1990 yılında Hollanda’da Rasa Organisation (Interkultureel Centrum)’un çağrılısı olarak Utrecht, Nijmegen, Tilburg kentlerinde ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti’nde Prizren ve Priştine kentlerinde konserler gerçekleştirdi. Yine aynı yıl, yani 1990’da dört kez sahnelenen Khanel Umdan adlı Osmanlı kalesinde ve Ehal Hata konseri iki konser ve iki televizyon programı sırasında gerçekleştirilmiştir. Aynı yıl, İngiliz’nin Århus Esintiler adlı festivalde şarkılarını söyledi.

1992 yılında çıkan Ziller ve İpler albümündeki sözü Aysel Gürel şarkı Ziller ve İpler ile 90’larda büyük başarı sağladı. Yine aynı şekilde yapılan Kurşun Adres Sormaz adlı filmin müzikleri Selda Bağcan’a aittir.

Canımı Yakanlar Baktı Dumana türküsünü Sivas Katliamı’nda yitirilenlere ithaf edilmiştir.

Selda Bağcan, 2000 yıl içinde konser vermek üzere Antakya’ya giderken trafik kazaları geçirerek ağır yaralandı ve uzun süre deneyimli. Bedeninin yerinde parçalardan oluşan süre Selda Bağcan, uzun çelik iskeleti olması gereken durumdaydı.

Selda Bağcan, protesto müzik diyen türde şarkılar beste yorumlarken, aynı zamanda halk müziklerini de farklı yorumlamakla ün kazandı. Sanatçı İstanbul’da oturmakta olup, sahibi olduğu şirketini yönetmektedir. Ayrıca Selda Bağcan’ın İnce adlı şarkı bir şarkıda çalar.

Selda Bağ’ın 1976’da gösteriminde “Türküola albümü”nde yer alan Mahzuni Şerif’in “İnce Bir Kar Yağar” adlı türküsü, Electronic Arts oyun satışını sunduğı “Skate 2” anlamına gelen da Mosyla Gerrlad Smith-Bey olan Amerikalı aktör ve isimlerinin Bağın albümünde bu türk basınından, albüm kritiklerinde seçimden yola çıkılır.

2010 Grammy Ödüllerine iyi rap albümlerinde Brooklyn’li hip-hop’çı Mos Def, son albümü “The Ecstatics”te yer alan “Supermagic” adlı parça da “İnce İnce Bir Kar Yağar” türküsünü kullandılar.

İspanyolca müzik araştırmacısı Vicente Fabuel’in Selda’nın uygulanması ise şöyle: “Türk ünlü Selda, doğu uygulamasından yaygın olarak kullanılan kadın seslerden biridir. O büyük vahşilerin kullanımı az vahalar gibiler. Bir insan nasıl bu kadar çevik, bu kadar derin, bu kadar yaratıcı ve bu kadar tıslanmış resim çizim.”

Times dergisinin “Dünya Müziğinde Yaşayan Efsane ve Tarihi Kadın Şarkıcılar” Seldan Bağcan’da yer almaktadır.

SELDA BAĞCAN EVLİ Mİ?

Selda Bağcan hiç evlenmemiştir. Ünlü şarkıcı Selda Bağcan 1.65 metre boyunda, 75 kilo ve oğlak burcudur.

About the author

Admin

Leave a Comment